ZMOS: Schválením protiinflačného balíka uvalili hrozby pre samosprávy

22.06.2022 Bratislava

Bratislava 22. júna (TASR) - Rozhodnutie poslancov Národnej rady (NR) SR berie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na vedomie s tým, že už pomerne krátky čas v realite ukáže, že jeho výhrady a riziká neboli strašením, ale hrozbami, ktoré takto parlament uvalil na mestá, obce aj samosprávne kraje. Pre TASR to uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.

"Parlamentná väčšina zároveň ukázala, že dodržiavanie legislatívneho procesu a ekonomická predvídateľnosť pre ňu nie sú dôležité," dodal. Je presvedčený, že primátori a starostovia v parlamente, ktorí asistovali prelomeniu veta prezidentky Zuzany Čaputovej, vytvorili poriadne problémy svojim vlastným samosprávam a tiež všetkým ostatným. "Očakávame, že prezidentka sa obráti na Ústavný súd SR a práve jeho verdikt dá tiež vysvedčenie parlamentu," povedal Kaliňák.

Väčšina parlamentu sa podľa ZMOS-u stredajším rozhodnutím obrátila chrbtom samosprávam, ale aj skupine sociálnych partnerov. "Svojím hlasovaním dali najavo, že im nezáleží na argumentoch tých, čo tvoria ekonomické hodnoty, obhajujú práva zamestnancov a tiež samospráv, ktoré robia všetko pre dostupnosť služieb a obslužnosť územia," vysvetlil.

Národná rada SR v stredu prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej v prípade zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Zákon schválilo plénum v pôvodnom znení a odmietlo pripomienky hlavy štátu.
 

Vyberte región