Múzeum slovenskej dediny oživí atmosféra Michalského jarmoku

22.09.2022 Martin

Martin 22. septembra (TASR) – Tradičnú jarmočnú atmosféru môžu v nedeľu (25. 9.) zažiť návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Michalský jarmok. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

Doplnila, že remeselníci a ľudoví výrobcovia predvedú ukážky rôznych výrobných techník. "Ponúkať budú drevené a prútené výrobky, hlinený riad, textilné produkty, šperky či hračky. Ďalej medovníky, domáci kváskový chlieb, iné druhy koláčov alebo pečiva, medovinu a ďalšie včelie produkty, bylinky či korenie," uviedla Kiripolská.

Pripomenula, že na jarmokoch v minulosti nesmeli chýbať kočovní komedianti a bábkari. "Návštevníkov bude zabávať bábkové divadlo Tyjátr, ktoré predvedie tradičné predstavenie Turecký ostrov alebo Gašparkova cesta do Ameriky o 11.00 h a 14.00 h. K prechádzke po jarmoku neodmysliteľne patrí aj melódia flašinetu jeho principála Ivana Gontka," priblížila Kiripolská.

Jarmočnú atmosféru podľa nej dotvorí ľudová hudba Podhradská muzika. "Kupovať a zjednávať môžu návštevníci na burze kníh a starožitností. Interaktívne ukážky dávnych techník im predstaví občianske združenie Startech – Staré technológie. Okrem iného sa dozvedia, ako sa v dávnej minulosti vyrábali kamenné nožíky, kosáky či sekerky," dodala Kiripolská.
 

Vyberte región