Novelu zákona, ktorá má pomôcť Ukrajine s likviditou, plénum schválilo

08.12.2022 Bratislava

Bratislava 7. decembra (TASR) - Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu schválilo novelu zákona o mimoriadnych štátnych zárukách. Právna norma má pomôcť Ukrajine pri problémoch s likviditou. Poslanci o nej rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť novely zákona je navrhnutá dňom vyhlásenia.

Návrh novely zákona z dielne Ministerstva financií (MF) SR bol predložený z dôvodu prijatia opatrení EÚ v reakcii na hospodársku situáciu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a následne problémami s likviditou, ktorým Ukrajina čelí v dôsledku tejto invázie.

Vojna na Ukrajine má podľa rezortu financií zásadný negatívny dosah na ekonomiku Ukrajiny. Vzhľadom na susedstvo mnohých členských štátov s Ukrajinou tieto negatívne dosahy ovplyvňujú aj krajiny EÚ vrátane Slovenskej republiky. V reakcii na túto situáciu vydala EÚ 20. septembra rozhodnutie, ktorým sa poskytuje výnimočná makrofinančná pomoc Ukrajine, posilňuje spoločný rezervný fond zárukami členských štátov a osobitnou tvorbou rezerv na niektoré finančné záväzky týkajúce sa Ukrajiny.

Poskytnutie výnimočnej finančnej pomoci Ukrajine umožní podľa MF SR reagovať na hospodársku krízu v súvislosti s ruskou inváziou koordinovane a účinne v duchu solidarity EÚ so susedskými štátmi. Toto opatrenie pomôže pokryť časť likvidnej medzery, ktorej čelí Ukrajina v súvislosti s vojnou, a tak zmierni negatívne finančné a hospodárske dosahy, ktorým by v prípade platobnej neschopnosti Ukrajiny boli vystavené aj členské štáty EÚ, medzi nimi aj SR ako susedský štát.
 

Vyberte región