Cyrilo-metodské slávnosti v Nitre vyvrcholili historickým festivalom

05.07.2023 Nitra

Nitra 5. júla (TASR) - Historickým festivalom Pribinova Nitrawa vyvrcholili Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré sa uskutočnili v Nitre pri príležitosti 1160. výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Počas troch dní pripravili mesto, Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj desiatky podujatí, informovala Dagmar Bojdová z odboru kultúry na mestskom úrade. Slávnosti sú už niekoľko rokov súčasťou programovej ponuky Cyrilo-metodskej cesty, ktorá v roku 2021 získala certifikát Rady Európy.

V rámci duchovnej línie nechýbala tradičná Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí. Svätú omšu celebroval Larry James Kulick, biskup diecézy Greensburg v štáte Pensylvánia v USA. Po skončení sa liturgickej slávnosti sa v sídle Nitrianskeho biskupstva na Nitrianskom hrade uskutočnil deň otvorených dverí, v rámci ktorého mali návštevníci možnosť okrem návštevy areálu hradu, Katedrály - Baziliky sv. Emeráma a expozícií Diecézneho múzea absolvovať aj mimoriadnu prehliadku priestorov Biskupského paláca, ktorá je možná len raz v roku.

V hlavnom programe sa na Svätoplukovom námestí 3. júla predstavili Dis is Markéta a Jana Kirschner s kapelou. O deň neskôr zaznel pod dirigentskou taktovkou Ewalda Danela Missa Sti. Cyrilli et Methodii (1758) od Michaela Haydna v podaní Slovenského komorného orchestra a Slovenského filharmonického zboru.

Tradičné remeslá ožili na Nitrianskom jarmoku spolu s korzom, ktoré počas uplynulých troch dní ponúklo hudobný, divadelný i literárny program pre všetky vekové kategórie.
 

Vyberte región