Vo veku 96 rokov zomrel revolučný skokan na lyžiach Andreas Däscher

15.08.2023 Celý región

Bern 15. augusta (TASR) - Vo veku 96 rokov zomrel bývalý švajčiarsky skokan na lyžiach Andreas Däscher. V 50. rokoch 20. storočia sa preslávil tým, že ako prvý použil štýl s paralelným vedením lyží a rukami popri tele, ktorý pretekári používali ešte desaťročia. Informovali o tom švajčiarske noviny Tages-Anzeiger.

Pred Däscherom sa lyžovalo s rukami pred telom. Odvážny Švajčiar začal používať vtedy revolučnú techniku, a hoci mu rozhodcovia za jeho neortodoxný štýl strhávali body, nevzdal sa ho. V polovici 80. rokov 20. storočia začal ustupovať štýlu "V", s ktorým prišiel Švéd Jan Boklöv.

"V boji s lyžiarskou federáciou bol rovnako odvážny ako na kopci a do svojho športu priniesol revolúciu, čím si vyslúžil miesto v historických análoch Švajčiarska," uviedol denník. Däscher spolupracoval so švajčiarskym leteckým inžinierom Reinhardom Straumannom, s ktorého pomocou dokázal účinnosť svojej techniky v aerodynamickom tuneli. Výsledkom bolo, že Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) v roku 1958 zmenila pravidlá.

Zúčastnil na štyroch ZOH a jeho najlepším výsledkom pod piatimi kruhmi bolo šieste miesto v roku 1956. Najväčší úspech dosiahol v roku 1950, keď v Oberstdorfe prekonal vtedajší svetový rekord v letoch na 130 metrov.
 

Vyberte región