Zemetrasenie, ktoré postihlo Maroko, cítili aj na juhu Španielska

09.09.2023 Celý región

Madrid/Lisabon 9. septembra (TASR) - Účinky silného zemetrasenia, ktoré v noci na sobotu zasiahlo Maroko a vyžiadalo si stovky životov, pocítili aj na juhu Španielska a Portugalska. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry DPA.

Centrum pre núdzové volania v juhošpanielskom regióne Andalúzia prijalo krátko po polnoci vyše 20 telefonátov znepokojených obyvateľov v oblastiach okolo miest Huelva, Sevilla, Jaén, Malaga, Marbella a Córdoba, napísala organizácia v príspevku na sociálnych sieťach.

Zatiaľ nie je známe, či zemetrasenie spôsobilo v Španielsku alebo Portugalsku nejaké zranenia či škody. V Maroku podľa hlásenia tamojších úradov zo soboty rána zahynulo najmenej 632 ľudí, ale počet obetí bude pravdepodobne ďalej stúpať.

Úrady v južnom Portugalsku informovali o podobných telefonátoch, napríklad z miest Faro, Lisabon a Setúbal, uviedla portugalská tlačová agentúra Lusa.

Epicentrum zemetrasenia s magnitúdou 6,8 bolo v pohorí Vysoký Atlas v strednom Maroku, približne 70 kilometrov juhozápadne od turistami vyhľadávaného historického mesta Marrákeš, oznámila americká geologická služba USGS.
 

Počet obetí zemetrasenia v Maroku sa zvýšil na najmenej 820

Rabat 9. septembra (TASR) – Počet obetí na životoch po ničivom zemetrasení v Maroku stúpol na 820 a zranených je najmenej 672 ďalších ľudí. V sobotu dopoludnia to oznámilo marocké ministerstvo vnútra. TASR prevzala informácie z tlačových agentúr AP a AFP.

Mohutné zemetrasenie s magnitúdou 6,8 sa vyskytlo v noci na sobotu v pohorí Vysoký Atlas v strednom Maroku a zasiahlo aj historické, turistami vyhľadávané mesto Marrákeš.

Ministerstvo v sobotu dodalo, že uvedené počty platili k 10.00 h miestneho času. Dodalo, že medzi 672 ranenými má vážne zranenia 205 osôb.

Očakáva sa nárast v počte mŕtvych, keďže záchranári stále prehľadávajú trosky budov a snažia sa dostať do odľahlých oblastí. 
 

Vyberte región