Počet obetí záplav v Líbyi vzrástol na asi 5200,tvrdí vláda na východe

13.09.2023 Celý región

Benghází/Tripolis 12. septembra (TASR) – Počet obetí ničivých záplav na východe Líbye sa zvýšil na približne 5200 mŕtvych. Uviedol to v utorok hovorca ministerstva vnútra jednej z dvoch súperiacich vlád krajiny pre agentúru DPA, informuje TASR.

DPA upozorňuje, že tieto údaje nebolo zatiaľ možné nezávisle overiť.

Stále pokračujú záchranné operácie a vyslobodzovanie tiel osôb, ktoré zahynuli pri záplavách, uviedol hovorca ministerstva vnútra líbyjskej vlády sídliacej na východe krajiny Tarek al-Kharraz.

Dodal, že záplavy zničili alebo zmyli do mora štvrtinu východolíbyjského mesta Derna, ktoré bolo po ničivej búrke Daniel najviac zasiahnuté záplavami. Počas búrky sa tam pretrhli dve priehrady.

Líbyjské záchranné služby predtým informovalo o najmenej 2300 mŕtvych.

Búrka Daniel zasiahla v noci na nedeľu východné pobrežie Líbye. Okrem Derny vyčíňala aj v mestách Džabal al-Achdar či Benghází, kde bol vyhlásený zákaz nočného vychádzania a na niekoľko dní zatvorili školy.

V Líbyi panuje chaos od povstania v roku 2011, pri ktorom zvrhli a zabili dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího. Krajina je rozdelená medzi tzv. vládu národnej jednoty sídliacu v hlavnom meste Tripolis na západe, ktorá má podporu OSN, a súperiacu vládu na východe. Obe strany sa opierajú o podporu miestnych ozbrojených skupín, ako aj regionálnych a svetových mocností.
 

Vyberte región