Škótsko a Anglicko oslávili 150 rokov od prvého zápasu reprezentácií

13.09.2023 Celý región

Glasgow 13. septembra (TASR) – Futbalisti Škótska a Anglicka oslávili v utorok 150. výročie historicky prvého futbalového zápasu, v ktorom proti sebe nastúpili dve rôzne reprezentácie. Míľnik si pripomenuli vzájomným prípravným duelom v Glasgowe (1:3). Oslava prišla s takmer ročným oneskorením, presne 150 rokov od bezgólovej remízy na Hamilton Crescent uplynulo 30. novembra 2022.

Pri príležitosti osláv 150. výročia navštívili kapitáni oboch tímov (Andrew Robertson a Harry Kane) Kriketový klub západného Škótska, dejisko stretnutia z roku 1872. V tom čase sledovalo duel 2500-4000 divákov. Domáci káder tvorili hráči klubov Queens Park, Granville a South Norwood. Na súpiske ich súpera bolo zastúpených deväť klubov vrátane Sheffieldu Wednesday, Cambridge University, Crystal Palace a Notts County. Anglicko a Škótsko absolvovalo celkovo 116 vzájomných zápasov, "Albion" vyhral 49, jeho súper 41 a 26 sa skončilo remízou.

Oba tímy majú kvalitnú formu v kvalifikácii na budúcoročné majstrovstvá Európy a vedú vo svojich skupinách. "Albion" vstúpil do kvalifikácie víťazstvom v reprízovom zápase z finále EURO 2020. Na pôde Talianska vyhral 2:1 napriek záveru stretnutia v početnej nevýhode a prvé body stratil až v sobotu v stretnutí s Ukrajinou (1:1).

Škóti sú v "áčku" dokonca prví bez straty bodu a neprehrali v predošlých jedenástich kvalifikačných zápasoch, čo je momentálne najlepšia bilancia spomedzi tímov starého kontinentu. Za sebou majú päť triumfov a v každom zápase dali aspoň dva góly. To sa im podarilo naposledy v novembri 1949.

 

Vyberte región