Bagioli vyhral 3. etapu Okolo Slovenska, žltý dres si udržal Cavagna

15.09.2023 Celý región

Martin 15. septembra (TASR) - Taliansky cyklista Andrea Bagioli triumfoval v tretej etape 67. ročníka Okolo Slovenska. Jazdec stajne Soudal-QuickStep sa presadil v záverečnom špurte štvorčlennej skupiny na 171,6 km km dlhej trasy so štartom v Ružomberku a cieľom v Martine.

Na druhom mieste prišiel do cieľa Michele Gazzoli (Astana-Qazaqstan) a tretí skončil Stefan Küng (Groupama-FDJ). Na čele celkového poradia sa udržal s veľkým náskokom Francúz Remi Cavagna zo Soudal-QuickStep, ktorý obsadil štvrtú priečku.

Etapa mala podobný scenár ako vo štvrtok. Pelotón dostihol únik pred Belianskym kopcom, kde sa nakoniec rozhodlo. Bagioli bol najsilnejší v závere a vybojoval pre Soudal-QuickStep tretie víťazstvo na podujatí. Najlepším Slovákom v etape bol Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica), ktorý skončil piaty a je novým lídrom súťaže o najlepšieho Slováka. Doterajší držitel dresu Matúš Štoček (ATT Investments) prišiel do cieľa na 41. priečke spolu s pelotónom, ktorý stratil 25 sekúnd.

Piatková etapa mala kopcovitý charakter a bola označená za kráľovskú, keďže pretekári museli absolvovať najdlhšie stúpanie na podujatí. Na cyklistov čakali celkovo štyri horské prémie, vrátane troch prvej kategórie a ako v predošlých dňoch aj tri rýchlostné. Štart odložili o necelú polhodinu, pretože americký tím Human Powered Health si pomýlil miesto štartu so sobotňajšou etapou. Napriek pokusom o únik prišiel balík pokope na úvodnú šprintérsku prémiu. Prvý ju prešiel Paul Miquel Delgado (Equipo Kern Pharma), pripísal si šesť bodov do bodovacej súťaže a tri bonifikačné sekundy. Slovák Štoček skončil za ním, získal štyri body a dve sekundy a zvýšil svoj náskok v súťaži o dres pre najlepšieho Slováka.

Prvú horskú prémiu Vrchvarta (1. kat., 4,9 km, 3,5%) vyhral líder vrchárskej súťaže Milan Vader (Jumbo-Visma). Holanďan tak zvýšil svoj náskok o bodkovaný dres o ďalších 12 bodov. Po prvom kopci sa dostala dopredu päťčlenná skupina Oliver Le Gac (Groupama-FDJ), Andrea Pietrobon (EOLO-Kometa), Aljaž Jarc (Adria Mobil), Jíři Petruš (ATT Investments) a Matej Zahálka (Elkov-Kasper). Najrýchlejší na rýchlostnú prémii v Dolnom Kubíne bol Francúz Gac, pripísal si šesť bodov a tri bonifikačné sekundy. Únik mal k dobru dvojminútový náskok. Cyklistov čakal druhý kopec Príslop (1. kat., 3,3 km, 6,1%), prvý na ňom bol Zahálka. Čech si pripísal dvanásť bodov a za víťazstvo na prémii získal Cenu Mateja Lacza. Bola v najvyššom bode celej trasy 67. ročníka Okolo Slovenska. Gac v stúpaní vypadol z úniku, no počas zjazdu sa mu podarilo vrátiť späť.

Vedúca skupina začala stúpať na ďalšiu horskú prémiu prvej kategórie Zázrivá-Havrania (8 km, 3,4%). Dvanásť bodov za prvé miesto patrilo Pietrobonovi. Bod v pelotóne si pripísal Vader a mal istotu bodkovaného dresu aj v štvrtej etape. V pelotóne prišlo počas klesania do obce Zázrivá k pádu, nikto však neodstúpil. Balík potom zrýchlil tempo a strácal na únik 1:15 minúty. Záverečnú rýchlostnú vyhral Gac, získal šesť bodov a tri bonifikačné sekundy. Pelotón prišiel na prémiu v Martine so stratou 30 sekúnd.

Kilometer pred prémiou Beliansky kopec (3. kat., 1,2 km, 9,1%) balík dostihol päťčlenný únik. Na začiatku stúpania sa začalo atakovať. Vytvorila sa ďalšia skupina s piatimi cyklistami, líder horskej súťaže Vader získal tri body. Spolu s ním tam boli aj Cavagna, Bagioli, Küng a Gazzoli. Vader odpadol a vedúca štvorica napokon dotiahla svoju snahu do konca. V špurte bol najrýchlejší Bagioli.

Najbojovnejším jazdcom sa stal Čech Petruš, ktorý bol v úniku. Preteky pokračujú v sobotu štvrtou etapou, cyklistov čaká 149 km zvlnená trasa z Prievidze do Nitry.

predbežní lídri súťaží:

celkové poradie: Remi Cavagna (Fr./Soudal-QuickStep)

bodovacia súťaž: Cavagna

vrchárska súťaž: Milan Vader (Hol./Jumbo-Visma)

súťaž do 23 rokov: Colby Simmons (USA/Jumbo-Visma)

najlepší Slovák: Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica)
 
 
výsledky 3. etapy (Ružomberok - Martin, 171,6 km):
1. Andrea Bagioli (Tal./Soudal-QuickStep) 3:54:24 h,
2. Michele Gazzoli (Tal./Astana Qazaqstan),
3. Stefan Küng (Švaj./Groupama-FDJ),
4. Remi Cavagna (Fr./Soudal-QuickStep),
5. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica),
6. Pau Miquel (Šp./Equipo Kern Pharma),
7. Koen Bouwman (Hol./Jumbo-Visma),
8. Bart Lemmen (Hol./Human Powered Health),
9. Urko Berrade (Šp./Equipo Kern Pharma),
10. Gijs Leemreize (Hol./Jumbo-Visma) všetci rovnaký čas,
..., 41. Matúš ŠTOČEK (SR/ATT Investments) +25 s


celkové poradie:
1. Cavagna 11:03:27 h,
2. Küng +2:20 min,
3. Mulu Kinfe Hailemichael (Eti./Caja Rural-Seguros RGA) +2:21,
4. Milan Vader (Hol./Jumbo-Visma) +2:23,
5. Lemmen +2:26,
6. Kasper Asgreen (Dán./Soudal-QuickStep) +2:42,
7. Berrade +3:12,
8. Bouwman +3:21,
9. Bruno Armirail (Fr./Groupama-FDJ) +3:27,
10. Jakub Otruba (ČR/ATT Investments) +3:37,
..., 15. KUBIŠ +5:32, 19. ŠTOČEK +5:53
 

Vyberte región