Trhová hodnota Alibaby v priebehu jedného dňa klesla o 20 miliárd USD

17.11.2023 Celý región

Hongkong 17. novembra (TASR) - Zrušenie plánov na vyčlenenie cloudovej divízie spôsobilo zníženie trhovej hodnoty Alibaby o 20 miliárd USD (18,43 miliardy eur). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Akcie Alibaba Group sa v piatok na burze v Hongkongu prepadli o 10 %. Dôvodom bolo, že čínsky internetový koncern zrušil plány na oddelenie svojej cloudovej divízie. Ako dôvod uviedol neistotu, ktorú spôsobili obmedzenia USA týkajúce sa vývozu polovodičov používaných v aplikáciách umelej inteligencie do Číny. Tento pokles, ktorý je najväčším jednodňovým prepadom akcií spoločnosti za viac ako jeden rok, vymazal z trhovej hodnoty čínskeho technologického giganta približne 20 miliárd USD.

Už vo štvrtok (16. 11.) po zverejnení hospodárskych výsledkov za uplynulý kvartál a oznámenia zmeny plánov týkajúcich sa cloudovej divízie sa americké akcie (ADS) firmy oslabili o viac než 9 %. V piatok okolo obeda strácali v predburzovom obchodovaní ďalšie takmer 4 %.

Zrušenie osamostatnenia cloudovej divízie "je prekvapením a núti nás uvažovať, či v zákulisí nie sú problémy, o ktorých nevieme," uviedol šéf oddelenia pre ázijský región v spoločnosti Pictet Asset Management Jon Withaar.

Podobné obavy ako Alibaba týkajúce sa reštrikcií na export čipov, ktoré Washington oznámil v októbri, tento týždeň vyjadril aj ďalší čínsky gigant Tencent Holdings. Tencent uviedol, že tieto obmedzenia ho nútia hľadať alternatívy na domácom trhu.

Firma Alibaba, ktorá kedysi patrila medzi najhodnotnejšie ázijské spoločnosti, mala na svojom vrchole v októbri 2020 hodnotu okolo 830 miliárd USD. Tá sa však medzičasom výrazne prepadla a aktuálne sa pohybuje na úrovni okolo 200 miliárd USD. Dôvodom prudkého zníženia hodnoty bolo sprísnenie regulácie technologického sektora v Číne a problémy druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Výsledky koncernu sú často považované za signál zdravia celej čínskej ekonomiky.

(1 EUR = 1,0849 USD)
 

Vyberte región