Bývalá prvá dáma USA Rosalynn Carterová zomrela vo veku 96 rokov

20.11.2023 Celý región

Washington 19. novembra (TASR) - Bývalá prvá dáma USA a manželka prezidenta Jimmyho Cartera Rosalynn Carterová zomrela vo veku 96 rokov vo svojom dome v Georgii. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Bývalá prvá dáma Rosalynn Carterová, vášnivá bojovníčka za duševné zdravie, starostlivosť a práva žien, zomrela v nedeľu 19. novembra o 14:10 vo svojom dome v Plains v štáte Georgia vo veku 96 rokov. Zomrela pokojne. s rodinou po jej boku," oznámila nezisková organizácia prezidentského páru Carter Center.

Dodala, že Carterová trpela demenciou a posledné mesiace sa jej zdravotný stav postupne zhoršoval.

"Rosalynn bola mojou rovnocennou partnerkou vo všetkom, čo som kedy dosiahol. Dávala mi cenné rady a povzbudila ma, keď som to potreboval. Pokým Rosallyn žila, vždy som vedel, že ma niekto miluje a podporuje," uviedol Carter vo vyhlásení.

Jimmy Carter bol 39. prezidentom Spojených štátov v rokoch 1977 – 1981. V roku 2002 získal Nobelovu cenu za mier. S Carterovou tvorili manželský pár 77 rokov. Jeho manželka sa zúčastňovala na zasadnutiach vlády, často sa vyjadrovala ku kontroverzným témam a svojho manžela zastupovala aj na zahraničných cestách. Prezidentovi poradcovia ju niekedy nazývali "spoluprezidentkou".
 

Vyberte región