VYSOKÉ TATRY: Mesto oslávilo galaprogramom 63. výročie svojho vzniku

14.03.2010 Poprad

Vysoké Tatry 14. marca (TASR) - Mesto Vysoké Tatry si dnes galaprogramom pripomenulo 63. výročie svojho vzniku a oslávilo Deň mesta.
Osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o zviditeľnenie mesta a Slovenska vo svete, odovzdali pri tejto príležitosti výročné ceny.
„Ich ocenenie je len malou odmenou za roky neraz tvrdej driny, enormného úsilia či odriekania. Teší ma, že naše mesto, ktoré má len okolo štyri a poltisíc obyvateľov, má takýchto osobností nadostač a som rád, že im takto môžeme prejaviť svoj obdiv a vďaku, \" zdôraznil primátor Ján Mokoš.
Uznanie za celoživotné dielo si prevzal prvý riaditeľ Správy Tatranského národného parku Ivan Vološčuk, ktorý svoj život zasvätil ochrane prírody. Jedným z vrcholov jeho celoživotnej vedeckej práce je aj zápis Slovensko-ukrajinských bukových pralesov do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Išlo vôbec o prvé lesné prírodné územie v Európe, ktoré UNESCO zapísalo do zoznamu svetového dedičstva. Za úspechy celosvetového významu dosiahnuté v oblasti ochrany prírody ho princ Philip, vojvoda z Edinburghu v roku 1993 ocenil Zlatou medailou Svetového fondu ochrany prírody a pred dvoma rokmi získal aj Cenu ministra životného prostredia SR.
Ďalším oceneným je zoológ Karol Seman, zostavovateľ zborníčkov o tatranských zvieratách, ktoré deťom postupne priblížili kamzíka, svišťa a medveďa. Pripravoval ich spoločne so školákmi a ako učebnú pomôcku ich využívajú nielen tri tatranské školy, ale aj ďalšie školy a vzdelávacie zariadenia na Slovensku. Je autorom nápadu nakrútiť filmy o tatranských zvieratkách, v ktorých by účinkovali aj deti. Zatiaľ sú na svete dva – o kamzíkovi a svišťovi.
Cenu za celoživotný prínos pre šport, ktorá je spojená so slávnostným uvedením do športovej siene slávy, dostala päťnásobná olympionička, sánkarka Mária Jasenčáková, ktorá ako delegátka medzinárodnej sánkarskej federácie nechýbala ani na nedávnej olympiáde v kanadskom Vancouveri.
Tento rok sa mesto Vysoké Tatry rozhodlo udeliť aj mimoriadnu cenu posádke vrtuľníka, ktorý v júni 1979 počas záchrannej akcie havaroval v Mlynickej doline a jeho posádka neváhala riskovať životy pri výkone povolania. Nešťastie si vyžiadalo životy piatich záchranárov a dvoch členov posádky. Nehodu prežil len záchranár Ladislav Janiga a druhý pilot vrtuľníka Svatopluk Nič.
Súčasťou galaprogramu a osláv vysokotatranského Dňa mesta bol koncert košickej Štátnej filharmónie.
Tatranský galaprogram začal svoju históriu písať pred piatimi rokmi. Jeho dejiskom boli najprv Kúpele v Novom Smokovci, postupne sa podujatie prenieslo aj do ďalších častí mesta.
Mesto Vysoké Tatry, ktoré je významným centrom turistického ruchu, sa rozprestiera na ploche 380 km2 a rozlohou patrí medzi najväčšie v SR. Pokrýva podstatnú časť rovnomenného pohoria a tvorí ho 15 mestských častí, pôvodne samostatných osád, ktoré boli postupne integrované do jedného územného celku.
 

Vyberte región