Výrobca spotrebičov Whirlpool dokončil transakciu s tureckým Arcelikom

02.04.2024 Celý región

Ankara/Washington 2. apríla (TASR) - Americký výrobca domácich spotrebičov Whirlpool oznámil, že dokončil transakciu s tureckou spoločnosťou Arcelik, výsledkom ktorej je nový podnik na výrobu spotrebičov v Európe. V ňom bude väčšinovým vlastníkom turecká firma. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Whirlpool tak dokončil proces, ktorý oznámil ešte v januári minulého roka. Vtedy uviedol, že svoj európsky biznis presunie do novej spoločnosti, v ktorej kontrolný podiel bude vlastniť turecký Arcelik. Okrem toho informoval, že predá Arceliku celý svoj biznis na Blízkom východe a v Afrike, pričom aj tento proces v týchto dňoch americká firma dokončila.

Whirlpool sa pre tento krok rozhodol po tom, ako dokončil prehodnocovanie svojho biznisu v regióne známom ako EMEA (Európa, Blízky východ a Afrika), s čím začal v apríli 2022. Viac sa totiž plánuje zameriavať na svoj biznis v Indii a na trhoch Amerík. V rámci regiónu EMEA si však ponechal divíziu KitchenAid.

Po dokončení celého procesu, ktorý trval dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, tak americká firma vlastní v novom podniku s označením Beko Europe BV 25-percentný podiel. Väčšinový 75-percentný podiel kontroluje turecká spoločnosť. Pôvodne sa počítalo s tým, že celý proces sa dokončí v 2. polroku 2023.
 

Vyberte región