Pod Pustým hradom sa začína Akademický Zvolen, trvať bude do 11. júla

09.07.2024 Zvolen

Zvolen 9. júla (TASR) - Súťažným večerom v Divadle Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) a následným Festivalovým večerom na Námestí SNP sa v utorok začne pod Pustým hradom prehliadka študentského folklóru. Ako za organizátorov informoval hovorca Technickej univerzity vo Zvolene (TUZVO) Ján Lichý, 26. ročník Akademického Zvolena bude trvať do 11. júla.

Dodal, že sa na ňom zúčastní viacero kolektívov folkloristov zo slovenských univerzít i zo zahraničia. Medzi účastníkmi tohtoročného festivalu budú vysokoškolské folklórne súbory ako Borievka z Košíc, domáca Poľana zo Zvolena, Mladosť z Banskej Bystrice, Zobor z Nitry i Ekonóm z Bratislavy. Ďalej sa predstavia Stavbár zo Žiliny či Technik z Bratislavy. K zahraničným účastníkom budú patriť folklórne súbory Dukát zo Srbska, Pastrina z Bulharska, La Veurdeé z Francúzska či Ivan Planina z Bosny a Hercegoviny.

Akademický Zvolen sa začína v divadle v utorok, to isté s inými účinkujúcimi sa však zopakuje aj na druhý deň, v stredu (10. 7.). Vo štvrtok (11. 7.) sa po krojovanom sprievode mestom uskutoční aj galakoncert.

Festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen je trvalou súčasťou kultúrno-spoločenského života tohto regiónu už od roku 1973. Je súťažný, laureát získa tradičné ocenenie Zvolenskú fujaru. Zameriava sa na rozvoj tradičných kultúrnych hodnôt slovenského ľudu v oblasti zvykov, spevu, tanca a hudby, a tiež na ich tvorivú konfrontáciu s ľudovou kultúrou iných krajín.
 

Vyberte región