Prvýkrát v histórii MFHF porota neudelila cenu Grand Prix

18.10.2010 Poprad

Poprad 17. októbra (TASR) – Dnešným dňom v Poprade vyvrcholil Medzinárodný festival horských filmov, zaujímavosťou je, že vo festivalovej súťaži sa porota rozhodla neudeliť cenu Grand Prix. Stalo sa tak po prvýkrát v ...
\"Nie je to štandardný postup, ale na festivaloch sa to stáva. Máme úctu a rešpekt k tomuto festivalu a jednoducho táto sezóna nebola až taká výnimočná a nechceli sme, aby sa tá cena devalvovala. Posledné roky dostali cenu Grand Prix naozaj výnimočné filmy a tento rok sme taký nenašli, \" zdôvodnil rozhodnutie poroty jej predseda Martin Ciel.
Trojčlenná porota, ktorú okrem Ciela dopĺňali aj Magda Ziaja z Poľska a Mario Corradini z Talianska, však nakoniec v súťaži ocenila štyri najlepšie filmy. Cenu za šport získala snímka Škótske ľady – hľadanie Nessie z Francúzska za zobrazenie lezenia ako zábavy pomocou dynamickej montáže, hudby a atmosféry. Cenu za sfilmovanie prírody a kultúr porota udelila filmu Na chvíľu Mongolom, ktorý režíroval Michael Dilon z Austrálie. Tretiu cenu za osobný výkon získala snímka No.9 – Manaslu 8163 od Petra Kašpara z Českej republiky, ktorý autenticky stvárnil výstup na horu Manaslu. Porota sa tiež rozhodla udeliť cenu za vnútornú silu filmu K dúhe. Režisér Dave Brown z Veľkej Británie v ňom stvárnil silu vášne bez akéhokoľvek sentimentu.
Okrem týchto štyroch cien porota udelila aj čestné uznanie titulu Medzi nami, konkrétne Erickovi Grigorovskiemu z Brazílie za neobvykle, jednoducho, bezprostredne a pomocou animácie zobrazený problém príznačný pre hory a horolezectvo.
\"Trend horskej kinematografie sa trošku uberá iným smerom, ostali dve línie, jednou je akýsi videoklip, tá druhá je skôr filozofickejšia, ale myslím si, že v súčasnosti je veľmi veľký záujem o mapovanie exotických kultúr, na tomto festivale bolo napr. päť filmov, ktoré sa venovali životu v Mongolsku, \" zdôraznil Ciel. Podľa neho takéto filmy rozširujú pole horskej kinematografie a určite na festival patria. Slovenskí filmári by sa podľa neho mali viac sústrediť na dôslednejšiu prípravu. \"Film najlepšie v zahraničí zaboduje vtedy, keď má nejakú metaforu, keď má nadčasovosť a má internacionálnosť, \" uzavrel predseda poroty.
 

Vyberte región