Dobrovoľníci nahrali dve zvukové knižky pre nevidiace deti

13.11.2010 Levoča

Levoča 13. novembra (TASR) – Dobrovoľníci z východného Slovenska dnes v nahrávacích štúdiách Slovenskej knižnice pre nevidiacich nahrali dve rozprávkové knižky pre deti, ktoré nemajú možnosť rozprávky vidieť.
Ľudí, ktorí poskytli svoje hlasy na dobrú vec bolo 19, išlo o pracovníkov Východoslovenskej energetiky (VSE) a niekoľkých regionálnych novinárov.
\"Dnes čítame dve knižky, jedna sú Železničné rozprávky a druhá sa volá Muflón Anciáš a jeho spanilá jazda, \" priblížil Boris Peško z VSE. Obe knižky sú rozprávkové, sú určené pre deti, predovšetkým druhá menovaná je veľmi veselá.
Nahrávky sa stanú súčasťou audiofondu knižnice pre nevidiacich, ktorá ich potom ďalej distribuuje do svojich pobočiek po celom Slovensku. \"Zároveň ich majú členovia knižnice k dispozícii vo forme MP3 na web stránke knižnice, \" doplnil Peško. Ide o siedme nahrávanie tejto skupiny dobrovoľníkov, dohromady nahrali už šesť rozprávkových knižiek. \"Samozrejme budeme v tom pokračovať, máme takú zásadu, že aspoň dvakrát do roka sa zastavíme v tejto knižnici a niečo nahráme, \" uviedol Peško. Predpokladá, že ďalšie nahrávanie sa uskutoční na jar budúceho roku.
Slovenská knižnica pre nevidiacich v Levoči má dlhoročnú históriu a jej fungovanie a účel je vždy zviazaný so službou pre nevidiacich a slabozrakých ľudí. \"Nachádza sa tu výroba braillovej tlače, potom sú tu zvukové štúdiá, kde sa nahrávajú zvukové knihy a je to knižnica, ktorá zabezpečuje požičiavanie tlače, kníh a zvukových nahrávok, \" priblížil fungovanie knižnice vedúci zvukových štúdií Milan Heimschild.
Knižnica spolupracuje s ďalšími 30 knižnicami po celom Slovensku. \"Je veľký záujem o takéto zvukové nahrávky, dá sa povedať, že našou produkciou nestíhame nasýtiť ten dopyt, ktorý je po knihách, \" konštatoval Heimschild. Dodal, že knižnica je schopná do roka vytlačiť 70 až 80 kníh v braillovom písme a nahrať do 150 zvukových kníh. Okrem kníh sa v Levoči snažia nahrávať a tlačiť časopisy, čo nevidiacim zabezpečuje prístup k informáciám.
 

Vyberte región