Tatranská galéria oslávila 50. výročie svojho vzniku

24.11.2010 Poprad

Poprad 24. novembra (TASR) – Tatranská galéria (TG) v Poprade si pripomína v týchto dňoch 50. výročie svojho vzniku.
Pri príležitosti jubilea sa v utorok (23.11. ) večer konal v starej popradskej elektrárni galaprogram, v rámci ktorého vystúpila aj bratislavská kapela Funny Fellows – Old Time Band.
„Je to symbolické, že práve v roku 50. výročia sa Tatranská galéria dočkala adekvátnych priestorov pre svoju činnosť, “ povedala jej riaditeľka Anna Ondrušeková. Podľa nej galéria počas svojej existencia prežila veľa a aj napriek tomu sa jej darí udržať si svoju pozíciu v kultúrnom prostredí regiónu.
Každá jedna z piatich dekád bola podľa riaditeľky ťažká a náročná, každá bola niečím iným zložitá. „Typické pre každú z nich bolo hľadanie priestorov pre galériu, celkovo sme ich vystriedali 12, “ zdôraznila Ondrušeková. Posledných päť rokov bolo pre TG najnáročnejších, no zároveň aj najkrajších. Podarilo sa zrekonštruovať starú popradskú elektráreň, kde má dnes TG svoje sídlo.
Vo svojom depozitári má v súčasnosti okolo 2300 diel, okrem toho knižnicu s 5000 zväzkami a knižnicu katalógov s viac ako 20.000 zväzkami. „Pri príležitosti 50. výročia sa nám podarilo vydať katalóg, ktorý má dokumentačnú hodnotu, pretože je tam súpis všetkého, čo sa v galérii udialo, “ povedala Ondrušeková.
V budúcnosti chce TG zvýšiť predovšetkým počet mladých návštevníkov. „Najväčší oriešok, ktorý nás čaká, je vyriešiť, aby do galérie chodili ľudia, aby tu chodila mládež, pretože to sú naši potenciálni budúci návštevníci, “ konštatovala riaditeľka. Prianím galérie do ďalšej päťdesiatky je mať čo najviac stálych návštevníkov, nových návštevníkov a aby sa o nej dozvedelo čo najviac turistov. „Sen je robiť tu čo najkvalitnejšie výstavy a na to potrebujeme finančné prostriedky, “ uzavrela Ondrušeková.
Galaprogram vyplnili vystúpenia popredných slovenských umelcov, predstavila sa aj mezzosopranistka Terézia Babjaková a tenorista Ján Babjak, ktorých sprevádzal na klavíri Daniel Buranovský a huslista Alexander Jablokov. Nechýbal program Štúdia tanca z Banskej Bystrice, ktoré s galériou spolupracuje už niekoľko rokov.
TG vznikla v roku 1960 a jej prvým sídlom bol Starý Smokovec. Po viacerých miestach pôsobenia sa nakoniec definitívne usídlila v Poprade, v súčasnosti svoju činnosť prezentuje v bývalej parnej elektrárni v Poprade, ale aj v komornej sieni na Alžbetinej ulici v Poprade a vo výstavnej sieni Vila Flóra v Starom Smokovci. Návštevníkom približuje tvorbu najmä výtvarných umelcov Spiša a širšieho východoslovenského regiónu, ale aj významných osobností slovenského výtvarného diania. Pri zrode galérie stáli predovšetkým českí umelci, veľkú časť depozitára tvoria najmä maľby s tatranskou tematikou.
 

Vyberte región