Zrod kina v roku 1895 možno pripísať bratom Lumiérovcom

12.03.2011 Celý región

Bratislava/Paríž 11. marca (TASR) - Francúzsky chemik Louis Lumiére získal 13. februára 1895 patent na kinematograf - prístroj, ktorý sa používal ako filmovacia kamera a po malej úprave sa s jeho pomocou film aj premietal.

Louis-Jean Lumiére (1864-1948) bol jeden z bratov (druhým bol Auguste Marie Nicolas Lumiére, 1862-1954), ktorým sa prisudzuje prvenstvo vo vynáleze kinematografu. Lumiérovci neboli prví, ktorí sa venovali práci s projekčnými zariadeniami. Využijúc poznatky svojich predchodcov však doviedli svoje zariadenie k technickej dokonalosti tej doby. Vďaka finančnému zabezpečeniu (boli synmi majiteľa továrne na fotografické materiály) sa mohli plne venovať svojej práci.

Prvé komerčné filmové predstavenie bratov Augusta a Louisa Lumiérovcov sa konalo 28. decembra 1895 v kaviarni Grand Café v Paríži. Tento dátum je tak podľa mnohých spätý so zrodom kina.

V Indickom salóne na prízemí parížskej kaviarne bolo 100 miest na sedenie. Na popoludňajšom predstavení diváci zhliadli desať krátkych filmov. Uviedol ho 45-sekundový záznam \"Robotníci odchádzajú z Lumiérovej továrne\". Diváci videli otvárajúcu sa bránu továrne a vychádzajúci zástup prevažne žien v dlhých šatách, skoro všetky s klobúkmi na hlavách. Pred kamerou sa mihol aj pes. Niekoľkí vychádzajúci muži za bránou naskočili na bicykle. Snímku uzavreli kone s kočom. V dnešnom ponímaní krátky nudný záznam bol v tom čase nepochybne senzáciou.

Obľúbená medzi divákmi bola snímka Príchod vlaku, ktorý spočiatku spôsoboval medzi divákmi paniku pre šikovné a verné zachytenie vlaku vchádzajúceho na nástupište, alebo sfilmovaná kreslená anekdota Poliaty polievač: Polievač polieva záhradu, chlapec mu stúpi na hadicu a keď sa polievač pozerá do ústia hadice a zisťuje, čo sa stalo, chlapec dá nohu z hadice dole a polievača ostrieka prúd vody.

Premietanie filmov, aj keď nie v takej podobe a kvalite ako ho poznáme v súčasnosti, sa začalo tešiť neobyčajnej obľube. Bratia nepredpokladali, že ich vynález spôsobí prevrat v oblasti zábavy. Čakali, že rozruch utíchne, pretože považovali kinematograf skôr za niečo podobné ako ďalekohľad, alebo mikroskop, čo bude mať seriózne využitie napríklad vo vede.

Lumiérovci najali skupinu kameramanov, ktorí statickou kamerou filmovali krátke snímky. V júni 1895 sa Louis Lumiére stal prvým kameramanom aktualít, keď nafilmoval účastníkov fotografického zjazdu, ktorí vystupujú z lode. Záznam im premietol nasledujúci deň.       Zdroje: www.victorian-cinema.net, www.nndb.com, Georges Sadoul: Dejiny svetového filmu od Lumiéra až do současnosti

 

Vyberte región