Bondra končí, nepočkal na exekutívu, za jeho éry nastal prepad

17.05.2011 Celý región

 Bratislava 16. mája (TASR) - Slovenská hokejová reprezentácia bude mať nového generálneho manažéra. Peter Bondra poslal v pondelok večer TASR mail, v ktorom oznámil, že vo funkcii končí. Urobil tak ešte predtým, ako v stredu zasadne Výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Bondrovi mala zmluva so SZĽH vypršať koncom mája. \"Dohodu o spolupráci s hokejovým zväzom som predlžoval vždy na jeden rok. Tá terajšia vyprší koncom mája a neplánujem pokračovať vo funkcii generálneho manažéra slovenskej reprezentácie v nasledujúcej sezóne,\" oznámil Bondra, ktorý svoj mail poslal prostredníctvom iPadu.

Na stredajšej zväzovej exekutíve tak zrejme nebude ohľadom pozície generálneho manažéra zatiaľ čo riešiť, lebo udalosti sa odohrali rýchlo. Skôr by mohla prísť na pretras otázka reprezentačného trénera Glena Hanlona, ktorý má zmluvu na ďalšie tri roky.

Bondra bol tretím klasickým generálnym manažérom v ére samostatnej slovenskej reprezentácie. Pred ním túto pozíciu zastával dlhé roky Peter Šťastný a potom krátko aj František Hossa. Práve po súčasnom asistentovi trénera Hanlona prevzal kanonier zlatých medailistov z MS 2002 žezlo v roku 2007. \"Som vďačný za šancu pokračovať pri hokeji. Chcem odovzdať hráčom skúsenosti a pomôcť im opäť získať medailu na majstrovstvách sveta,\" zdôraznil vtedy na jeseň Peter Bondra, ktorý práve ukončil hráčsku kariéru a s vedením SZĽH podpísal ročný kontrakt: \"Prehovárali ma, aby som to zobral aj na desať rokov, no najprv chcem vyskúšať, či mi táto funkcia sadne a či budem platný pre slovenský hokej.\" Aj keď do funkcie Bondra vstupoval s veľkými ambíciami, jeho prvé tri šampionáty boli z hľadiska účasti hráčov NHL rozpačité. Hviezdy zo zámorskej profiligy sa húfne ospravedlňovali a dôvody neboli vždy úplne jasné. Neskôr sa tento trend čiastočne rozšíril aj do radov hokejistov z Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), ktorí predtým pôsobili v NHL. Už jeho prvý rok nedopadol podľa nádejí, ktoré do neho vkladal vtedajší tréner Július Šupler: \"Od Petra očakávame, že nadviaže pravidelný a hlbší kontakt s hráčmi z NHL. Nebude sledovať len ich herné výkony a štatistiky, ale aj ich vnútorné presvedčenie a ochotu reprezentovať Slovensko. Zaujímajú nás teda aj informácie o mentálnej úrovni hráčov.\"

Výnimkou počas Bondrovho pôsobenia bola vlaňajšia zimná olympiáda, kde Slovensko obsadilo prierazné štvrté miesto. Príchod plnej ekipy posíl hokejových veľmocí nebol ani tak dôsledkom priameho pôsobenia generálnych manažérov, keďže NHL podmienila prerušenie svojej súťaže počas ZOH účasťou svojich hviezd a tie sa na olympijský turnaj priam hrnuli. Lenže napriek nečakanému slovenskému februárovému zážitku Bondra ani v apríli minulého roka nezlomil bariéry pred MS a na šampionáte v Kolíne štartovalo mužstvo poskladané takmer výhradne z európskych hráčov. Z NHL prišli iba brankár Peter Budaj, obranca Andrej Sekera a útočník Marek Svatoš, počas šampionátu na posledné dva zápasy aj Miroslav Šatan.

Situácia sa radikálne zmenila v tejto sezóne. Bondra konečne mohol na MS privítať silný menoslov z NHL i KHL, pretože na historickom domácom šampionáte chceli viacerí reprezentační rutinéri ukončiť svoje kariéry v národnom tíme. Slovensko však vzhľadom na silu tímu i očakávania verejnosti opäť prepadlo....

Počas manažovania Petrom Bondrom a za trénovania Júliusa Šuplera, Jána Filca a Glena Hanlona slovenský hokej rapídne klesol v rebríčku IIHF. V Halifaxe 2008 skončila reprezentácia na 13. mieste, o rok neskôr v Klotene bola desiata vlani v Kolíne dvanásta a teraz v Bratislave desiata. Na rovnakej pozícii Slovensko vstúpi aj do budúcoročného šampionátu a ak si počas neho nevylepší koeficient aspoň na 9. miesto, príde o priamu účasť na ZOH 2014 v Soči.
 

Vyberte región