Hanlon skončil, nástupcovi zanechal olympijského Damokla

18.05.2011 Celý región

Bratislava 18. apríla (TASR) - Slovenská hokejová reprezentácia bude mať po generálnom manažérovi aj nového šéftrénera. V stredu sa predčasne skončila misia Glena Hanlona, ktorá mala podľa platného kontraktu trvať do roku 2014. O novom realizačnom tíme už bude rozhodovať nový riadiaci orgán, ktorý vznikne z volebného zväzového kongresu 10. júna.

Kanadského kouča odvolal výkonný výbor Slovenského zväzu ľadového hokeja. Hanlon najprv predniesol správu a potom sa bez jeho prítomnosti o nej diskutovalo. Následný verdikt padol jasne v pomere hlasov 7:2. Hanlon vyšiel z miestnosti a prítomným médiám oznámil, že skončil a môže si hľadať novú robotu. \"Po vypočutí správy a následnej diskusii sme sa rozhodli s pánom Hanlonom ukončiť spoluprácu,\" zdôraznil člen výkonného výboru Ján Filc, s tým, odvolaný tréner ďalej nebude nijakým spôsobom participovať v slovenskom hokeji. Šéf zväzu Juraj Široký ozrejmil, že dôvodom odvolania boli zlé výsledky na MS v Bratislave. Zároveň priznal, že jeho vymenovaním spravil výkonný výbor pred niečo viac ako rokom chybu: \"Asi áno, keďže teraz toho istého človeka odvolávame.\"

Hanlon prevzal slovenský národný tím na jar minulého roka po tom, ako sa Ján Filc po úspešnej zimnej olympiáde vzdal kormidla. Kanaďan pôsobil s mužstvom na MS v Kolíne, kde však jeho zverenci nepostúpili do štvrťfinále a skončili až na 12. mieste. To, že na nedávnych MS v Bratislave vylepšili umiestnenie o dve priečky, nie je žiadny úspech, naopak, už štvrté uviaznutie reprezentácie pred bránami vyraďovačky MS v sérii považovala odborná a laická verejnosť za prepad. To, že Hanlon nevyťažil v domácom prostredí potenciál takmer maximálnej hráčskej kvality, ho napokon stálo aj miesto.

Hanlon v marci minulého roka podpísal zmluvu na štyri roky do ZOH 2014 v Soči. Zostali mu Filcovi asistenti František Hossa a Ľubomír Pokovič, takisto generálny manažér Peter Bondra a odborný konzultant Václav Nedomanský. Zámer angažovať zahraničného trénera bol dlhodobý a predchádzali mu dlhé rokovania. Filc vtedy zdôraznil, že pre slovenský hokej je nevyhnutné, aby prišla nová myšlienka, nový projekt od človeka, ktorý má skúsenosti na medzinárodnom fóre. Filc naďalej zostal členom exekutívy, ako aj viceprezidentom zväzu a hoci nie priamo, predsa v úzkej koordinácii s Hanlonom.

Podobne ako Filc aj Hanlon spojil svoju hokejovú kariéru s maskou, betónmi a lapačkou. V NHL odchytal v základnej časti 477 a v play off 35 zápasov. Ako tréner zažil toho v profilige tiež neúrekom, ale preslávil sa najmä úspechmi na striedačke reprezentácie Bieloruska. Viedol ju na troch šampionátoch, pričom v roku 2006 s ňou, aj na úkor Slovenska, obsadil šieste miesto. Keď sa na jeseň v roku 2009 Hanlon vzdal tejto pozície, zanechal za sebou kopec viditeľnej práce, najmä v rebríčkovom posune.

Päťdesiatštyriročný Kanaďan však v slovenskom hokeji zažil úplne opačnú situáciu. Hneď po chabom a nepresvedčivom vystúpení v Kolíne krajina v renkingu IIHF klesla zo 7. na 8. priečku a teraz, po bratislavskom šampionáte dokonca o ďalšie dve pozície na desiatu. Znamená to, že nad Tatrami visí olympijský \"Damoklov meč\" - Slováci sú momentálne mimo priameho postupu na ZOH v Soči. Hanlonov nástupca bude mať za úlohu o rok v Helsinkách uspieť tak, aby sa Slovensko (pravdepodobne na úkor Nórska a Nemecka) posunulo aspoň na 9. pozíciu pošampionátového rebríčka, čím by sa vyhlo olympijskej kvalifikácii.
 

Vyberte región