Cibulková postúpila do semifinále cez Kuznecovovú

17.06.2011 Celý región

Foto: SITA, AP
HERTOGENBOSCH 17. júna (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková na piaty štvrťfinálový pokus premiérovo v tejto sezóne postúpila do semifinále dvojhry. Príjemným paradoxom je fakt, že sa jej to podarilo na povrchu, na ktorom dosiaľ bola jednoznačne najmenej účinná. V dueli v osmičke singlovej súťaže na turnaji WTA Unicef Open v holandskom Hertogenboschi (International, dotácia 220 000 USD, tráva) si ako päťka "pavúka" poradila s dvojkou tohto podujatia, Svetlanou Kuznecovovou, za 154 minút 7:5, 4:6, 6:2. Ruska nedávno na parížskom antukovom grandslamovom Roland Garros vyradila Magdalénu Rybárikovú (1. kolo) aj Danielu Hantuchovú (osemfinálové 4. kolo).

Pre Cibulkovú ide o jubilejné 200. víťazstvo vo dvojhre na hlavnom profesionálnom okruhu podľa databázy Tenisovej asociácie žien (WTA).

Siedmy vzájomný duel sa začal vo štvrtok s časovým sklzom pre dážď a z rovnakého dôvodu ho prerušili za stavu 4:4 a zhoda pri podaní niekdajšej dvojky svetového rebríčka Kuznecovovej. Cibulková ako podávajúca v desiatej hre odvrátila 6 setbalov, čím sa do značnej miery kompenzovala jej chabá účinnosť pri premieňaní vlastných brejkbalových príležitostí. Napokon po tomto sete, ktorý Slovenka rozhodla vo svoj prospech zásluhou prerazenia servisu na 6:5, platili štatistiky 2 z 13, resp. 1 z 8, na konci to bolo 5 z 19 a 3 zo 14.

V druhom dejstve bývalá dvanástka renkingu Cibulková (teraz 23. pozícia) proti aktuálnej dvanástke dosiahla priebežný obrat z 0:1 na 3:1 a viedla aj 4:2, ale odvtedy prehrala 4 gemy v rade. Zhodou okolností rovnako zo 4:2 prehrala v tento deň druhý set proti Američanke Venus Williamsovej aj Daniela Hantuchová vo štvrťfinále v Eastbourne, ale v rozhodujúcom dejstve sa presadila. Cibulková akoby sa nechala inšpirovať týmto "happy endom" krajanky: okamžite odskočila na 3:0 s dvojitým brejkom. Za tohto stavu sa znova rozpršalo a pokračovanie napokon odložili na ďalší deň.

Cibulková hneď v otváracom geme piatkovej časti zápasu odvrátila tri hrozby straty podania, zvýšila na 4:0 a tým nastolila tón. Na 5:1 išlo cez zhodu, keď sa z relatívnych ťažkostí dostala svojím prvým esom v tomto stretnutí. Kuznecovová síce bola pri vlastnom servise neochvejná, ale jej manko zo štvrtka sa napokon ukázalo byť priveľké. Na príjme v ôsmom geme neihrala ani fiftín.

Semifinalistka parížskeho Roland Garros 2009 Cibulková je v semifinále na hlavnom profesionálnom okruhu 7. raz v kariére a dosiaľ sú jej maximom finálové pokusy v sezóne 2008 na zelenej antuke v Amelia Island a na "harde" v Montreale. Aspoň v semifinále naposledy bola vlani v apríli v Ponte Vedra Beach (zelená antuka), na tráve ešte nikdy. Na tomto povrchu bolo jej rekordom vlaňajšie štvrťfinále práve v Hertogenboschi.
Proti dvojnásobnej grandslamovej šampiónke Kuznecovovej má Cibulková skóre 4:3 zásluhou platnej série už štyroch triumfov. Predtým naposledy mala navrch v tejto sezóne na antuke v Madride (6:3, 6:2). Na tráve sa stretli prvý raz.

Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka Cibulková v 1. kole vyradila Rumunku Simonu Halepovú 6:3, 6:0 zo vstupného manka 0:3, v osemfinále deklasovala Nemku Kristinu Barroisovú 6:0, 6:1. Medzi najlepšími štyrmi si hneď v piatok po primeranom oddychu zmeria sily s papierovo "hrateľnou" Taliankou Robertou Vinciovou nasadenou ako siedmou. Nad touto tridsiatkou počítačového poradia WTA vedie 2:0, v úvode sezóny 2011 ju prekonala na tvrdom podklade v austrálskom Brisbane 6:2, 7:5.

Zverenkyňa Chorváta Željka Krajana Cibulková už má za dvojhru istotu šeku na 10 400 USD a k tomu 130 bodov do hodnotenia. Vzhľadom na štvrtkový prienik Daniely Hantuchovej už do semifinále na štatutárne hodnotnejšom turnaji v anglickom Eastbourne však Cibulková potrebuje aspoň postup do finále v Hertogenboschi, ak si chce k 20. júnu zachovať post národnej jednotky.

Cibulková sa do finále v Hertogenboschi už dostala, a to vo štvorhre po boku líderky deblového renkingu, Talianky Flavie Pennettovej, ktorej tradičná partnerka Gisela Dulková z Argentíny momentálne má zdravotné problémy. Deblové finále je na programe tiež v piatok, takže Slovenka má riadne nahustený program.

Dvojhra - štvrťfinále:
Dominika Cibulková (SR-5) - Svetlana Kuznecovová (Rus.-2) 7:5, 4:6, 6:2 za 154 minút - vo štvrtok prerušené pre dážď za stavu 3:0 v treťom sete
 

Vyberte región