Klub bojuje o výnimku pre diaľkarku Velďákovú

15.08.2011 Celý región

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská diaľkarka Jana Velďáková (VŠC Dukla Banská Bystrica) síce v nedeľu v slovinskom Ptuji splnila výkonom 666 cm B-limit na MS v Dägu, ten však dosiahla po stanovenom termíne a na svetový šampionát s veľkou pravdepodobnosťou nepocestuje.

Slovenský atletický zväz (SAZ) totiž nomináciu na šampionát uzavrel 8. augusta s tým, že nepredĺžil možnosť plniť limity až do pondelka 15. augusta, keď je oficiálna uzávierka prihlášok zo strany Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

Po verdikte SAZ sa Jana Velďáková na rozdiel od Renáty Medgyesovej ešte odhodlala využiť formu a zaútočiť na limit, hoci nomináciu zväz uzavrel. V pôvodnom nominačnom termíne (do 6. 8.) stačil Medgyesovej ako majsterke Slovenska len B-limit (665 cm), Velďáková musela skočiť "áčkový" výkon (675 cm). IAAF totiž umožňuje s B-limitom iba štart jedného pretekára z krajiny na MS.

Zástupcovia klubu Jany Velďákovej, ktorá spomenutým výkonom v Ptuji splnila aj B-limit na budúcoročné londýnske OH, sa aj napriek vyššie uvedeným skutočnostiam rozhodli požiadať Slovenský atletický zväz (SAZ) o výnimku.

Nevidím reálnu šancu, že dnes bude výkonný výbor zasadať, pretože niektorí jeho členovia sú v zahraničígenerálna sekretárka SAZ Anna Kirnová

"Uvedomujeme si, aké boli kritéria a nominácia bola uzatvorená už pred týždňom, no podali sme žiadosť o udelenie výnimky," uviedol pre agentúru SITA šéftréner atletiky vo VŠC Dukla Banská Bystrica Radovan Mišík. Možnosť na dodatočnú nomináciu zverenkyne trénera Radoslava Dubovského na MS je však nereálna.

"Nevidím reálnu šancu, že dnes bude výkonný výbor zasadať, pretože niektorí jeho členovia sú v zahraničí," uviedla pre SITA generálna sekretárka SAZ Anna Kirnová, ktorá je tiež členkou výkonného výboru.

Šancu prezentovať svoj názor dostal aj ústredný tréner zväzu a rovnako člen VV SAZ Vladimír Bezdíček.

"Výkonný výbor určil termín, ktorý je pre mňa rozhodujúci a mal by platiť. Výbor zasadať určite nebude, už by som o tom musel niečo vedieť," uviedol V. Bezdíček a na otázku, či by v prípade rokovanie VV SAZ podporil myšlienku udelenia výnimky, dodal: "Nebudem odpovedať na hypotetické otázky."

Predsedníčka SAZ Mária Mračnová rovnako nevidí udelenie výnimky pre J. Velďákovú reálne. "Termíny boli dané. Nebolo by férové pre ostatných pretekárov, ktorí túto možnosť nemali," uviedla Mária Mračnová, ktorá sa aj napriek tomu rozhodla spojiť so všetkými členmi VV SAZ a opýtať sa v danej veci na ich názor. Splnenie B-limitu Jany Velďákovej ju však potešilo. "Som veľmi rada, že sa jej to podarilo. Môže byť so sebou spokojná a pripravovať sa ďalej, nie však na majstrovstvá sveta," doplnila pre SITA predsedníčka SAZ.
 

Vyberte región