Je známa štvorica tenistov, ktorá nastúpi proti Ukrajincom

06.09.2011 Celý región

Ide o prvý vzájomný súboj Slovenska a Ukrajiny

Ukrajina by sa mala opierať o trojicu Sergij Stachovskij, Sergej Bubka a Iľja Marčenko. Prví dvaja majú veľmi silné väzby na Slovensko, kde rozvíjali svoj tenisový potenciál a zhodne spolupracovali s Tiborom Tóthom, momentálne šéftrénerom chlapcov v rámci programu NTC a zároveň osobným koučom Lacka. Bývalý 67. hráč svetového rebríčka ATP Marčenko mal od začiatku júla problémy s kolenom, ale v sobotu pre SITA potvrdil, že je pripravený pomôcť tímu. Tento týždeň hrá rovnako ako Bubka a Lacko na challengeri na tvrdom povrchu vo francúzskom Saint-Rémy-de-Provence, Kližan je na challengeri v Janove.

Ide o prvý vzájomný súboj Slovenska a Ukrajiny. Zdolaný bude v sezóne 2012 hrať v II. skupine euroafrickej zóny, teda "III. lige" v hierarchii tejto súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Tím SR bol v roku 2005 vo finále svetovej skupiny. Pre Ukrajinu je dosiaľ najväčším úspechom v "šalátovej mise" prienik do duelu o elitnú šestnástku v roku 2009.

Slováci hrajú o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny tretí rok v rade. Predvlani zvládli spomenutý domáci záchranársky duel s Macedónčanmi (5:0), minulý rok zvíťazili v Bielorusku 4:1. V apríli 2011 neuspeli v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny v Portugalsku (1:4). V "III. lige" naposledy účinkovali v sezóne 1996. Ukrajina sa dostala do tohto stretnutia marcovou domácou prehrou 2:3 s Holandskom, keď na kurte boli Stachovskij, Marčenko a Bubka a káder dotváral Ivan Sergejev. Ukrajinci naposledy triumfovali na antuke v júli 2003 proti Pobrežiu Slonoviny, odvtedy ťahajú na tomto povrchu sériu štyroch prehier. BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Kapitán slovenskej reprezentácie tenistov Miloslav Mečíř predbežne nominoval na bratislavský zápas s Ukrajincami v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára (hrá sa 16. - 18. septembra na antuke pod odtiahnutou strechou Sibamac arény NTC) štvoricu Martin Kližan, Lukáš Lacko, Pavol Červenák, Filip Polášek.

Mečíř v pondelok odcestoval sledovať Červenáka na challenger ATP do holandského Alphen Aan Den Rijnu. Na utorňajšej tlačovej besede v dejisku budúcotýždňového "záchranárskeho" duelu oznámili káder tréner tímu Karol Kučera a generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška. Pred žrebom, ktorý bude vo štvrtok 15. septembra, môžu v každom družstve nastať dve zmeny.


Tenisti a ich vzťah s národnými zväzmi

Olympijský víťaz zo Soulu 1988 Mečíř a ani kormidelník favorizovaných hostí Orest Tereščuk s veľkou pravdepodobnosťou nebudú mať k dispozícii rebríčkové jednotky predmetných krajín vo dvojhre Karola Becka, resp. Alexandra Dolgopolova, zhodne pre neharmonické vzťahy týchto tenistov s národnými zväzmi. Obaja v nedávnej minulosti potvrdili svoju absenciu pre agentúru SITA. Zhodne by to znamenalo, že si zatvoria dvere v súvislosti s prípadným štartom na OH 2012 v Londýne na wimbledonskej tráve pre nesplnenie jednej z kvalifikačných podmienok. Definitívne posúdenie však zostane práve v kompetencii národných zväzov. Beck i Dolgopolov ešte majú na rozmyslenie 10 dní.

Od konca augusta je známe, že domáce družstvo nemôže rátať s deblovým špecialistom Michalom Mertiňákom, ktorý predminulú sobotu odcestoval na minimálne dvojtýždňový rehabilitačný pobyt do liečebného centra na Tenerife a pre vysunutie platničky medzi štvrtým a piatym stavcom chrbtice vylúčil v rozhovore pre SITA svoj štart.

Teraz ešte prichádza do úvahy dodatočné zaradenie Igora Zelenaya (v minulosti hral iba raz už v roku 2003 proti Luxembursku), ak by sa medzičasom situácia medzi singlistami napríklad z dôvodu zdravotných problémov či nedostatočnej formy vyvinula smerom k riešeniu "2+2" namiesto "3+1".

Dvadsaťštyriročný Červenák si vyžiadal pozornosť v polovici júla nečakaným prienikom z kvalifikácie až do hlavnej súťaže na augustovom podujatí ATP World Tour práve na antuke v nemeckom Stuttgarte. V Davis Cupe zatiaľ jediný raz nastúpil v apríli 2007 v Macedónsku už za nezvratného stavu v prospech hostí.
 

Vyberte región