Slovenský tenisový zväz Becka na olympiádu nepustí

06.09.2011 Celý región

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenisový zväz (STZ) nevidí dôvod na prípadný blahosklonný prístup ku Karolovi Beckovi v súvislosti so štartom na OH 2012 v Londýne vzhľadom na hráčov pretrvávajúco odmietavý postoj k návratu do reprezentácie v Davisovom pohári.

"Pre nás je to úplne jasné. V stanovenom období ani raz nebol k dispozícii tímu," deklaroval generálny sekretár STZ Igor Moška na utorňajšej tlačovej besede v Bratislave na otázku agentúry SITA po tom, ako tréner družstva Karol Kučera v zastúpení služobne neprítomného kapitána Miloslava Mečířa oznámil predbežnú nomináciu SR na budúcotýždňové stretnutie s Ukrajincami na antuke v Sibamac aréne NTC v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davis Cupu.

Jedna z kvalifikačných podmienok - popri dostatočnom postavení vo svetovom rebríčku k 11. júnu 2012 (bude potrebné približne 70. - 80. miesto, Beck teraz figuruje na 75. pozícii) - hovorí o tom, že tenista môže hrať na OH 2012 len vtedy, ak "má dobre vzťahy s národnou asociáciou aj ITF a bol k dispozícii reprezentačnému družstvu v Davisovom pohári aspoň vo dvoch rokoch v období 2009 - 2012, pričom minimálne jeden takýto rok bol 2011 či 2012".

Beck v prípade terajšej absencie už nemôže splniť túto podmienku, pretože naposledy v Davis Cupe hral v sezóne 2005. Ako je známe, odvtedy podmieňuje návrat do kádra nájdením vinníka svojho dopingového prípadu. STZ by však čisto teoreticky mohol pri návrhu nominácie pred OH 2012 "privrieť oči".

Moška vysvetlil, že realizačný tím pri voľbe antukového povrchu na duel s Ukrajincami vychádzal aj z Beckovho stanoviska: "Nemali sme ľahkú úlohu pri rozhodovaní, aj preto sme požiadali Medzinárodnú tenisovú federáciu ITF o odklad. Dosť to záviselo od hráčov, ktorých bude mať kapitán k dispozícii. Potrebovali sme pred stanovením definitívy vedieť, či môžeme rátať s nejakou skupinou tenistov na tvrdý povrch alebo inou na antuku. Do toho zapadol kontakt Miloša Mečířa s Karolom Beckom. Kapitán mu vysvetlil, že je to posledná príležitosť, ak chce štartovať na olympijských hrách. Karol nereflektoval na ponuku a aj pod vplyvom tohto jeho odmietnutia sme sa rozhodli pre antuku a jednotkou tímu sa stal Martin Kližan."

Podobný prípad rieši ukrajinská strana, ktorej už od apríla 2007 nie je k dispozícii Alexandr Dolgopolov, momentálne 23. v renkingu. "Budeme až do budúceho štvrtka, teda žrebu programu, v napätí, či Dolgopolov naozaj zostane mimo nominácie," uviedol I. Moška. V každom tíme sú možné dve zmeny k 15. septembru v porovnaní s predbežnou nomináciou, v ktorej Dolgopolov nefiguruje.
 

Vyberte región