Veriaci z Trnavy žiadajú počas putovania zastavenie potratov

13.09.2011 Trnava

TRNAVA 13. septembra (WEBNOVINY) - Skupina veriacich z Trnavy sa dnes pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie vybrala na pešiu púť do Šaštína – Stráží. Podľa slov organizátorky Márie Švecovej nadväzujú na tradičné putovanie predkov k patrónke Slovenska, keďže nejdú po hlavných cestných ťahoch.

Počas putovania spievajú a modlia sa za zastavenie potratov. Cestu majú rozdelenú na dva dni. Dnes prejdú 22 kilometrov, v stredu ďalších 32, prenocujú v Smoleniciach.

,,Naši predkovia to mali zložitejšie, do Šaštína putovali aj z oveľa vzdialenejších miest. My sme už trochu iná generácia,“ povedala Švecová. Pešie púte z Trnavy do Šaštína začala organizovať v roku 1995 najskôr ako malé súkromné akcie, postupne sa k nej pridávalo viac ľudí.

Národná púť k Sedembolestnej Panny Márii, patrónke Slovenska, vyvrcholí vo štvrtok o 10:30 pontifikálnou svätou omšou pred šaštínskou bazilikou. Tradícia pútí do Šaštína siaha až do roku 1564, kedy manželka majiteľa šaštínskeho panstva Angelika Bakičová dala zhotoviť sochu Sedembolestnej Panny Márie.

V roku 1732 po preskúmaní viacerých nevysvetliteľných javov sochu vyhlásili za zázračnú. Pápež Pius XI. 2. apríla 1927 vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. Šaštínsky kostol povýšil v roku 1964 pápež Pavol VI. na baziliku minor (menšiu). Pútnicky Šaštín navštívil aj pápež Ján Pavol II.
 

Vyberte región