Dánska spoločnosť Glunz & Jensen otvorila v Prešove výrobný závod

14.06.2005 Celý región

Dánska spoločnosť vyrábajúca stroje pre polygrafický priemysel Glunz & Jensen slávnostne otvorila 10. júna svoj nový závod v Prešove. Investícia ju zatiaľ vy...
Dánska spoločnosť vyrábajúca stroje pre polygrafický priemysel Glunz & Jensen slávnostne otvorila 10. júna svoj nový závod v Prešove. Investícia ju zatiaľ vyšla na vyše 200 miliónov Sk.

Generálny riaditeľ materskej spoločnosti Glunz & Jensen Rene Barrington po slávnostnom akte pre médiá uviedol, že išlo o správny výber, pretože po rozhodnutí v novembri 2004 mali už v apríli t. r. halu po oprave pripravenú na výrobu. Zásluhu má na tom podľa neho konanie primátora Prešova Milana Benča. Ústretové bolo aj počínanie manažmentu spoločnosti ZVL Auto. Hala, v ktorej dánska spoločnosť zriadila svoju výrobu, patrila totiž pôvodne jej. Barrington povedal, že hala spå ňa všetky ich požiadavky. Dánska spoločnosť sa jej vlastníkom stala v januári t. r.
Generálny riaditeľ slovenskej súčasti Glunz & Jensen, s. r. o. , Hans Olsen uviedol, že ak v súčasnosti je v závode zamestnaných 32 ľudí, tak v priebehu roka by ich počet mal vzrásť asi na sto. Ide o ľudí s elektrotechnickým alebo strojárskym vzdelaním. Vyberali z asi 1000 žiadateľov o prácu. Druhá fáza pôsobenia Dánov v Prešove by mala byť spojená s rozšírením súčasných výrobných kapacít. Proces má sa uzavrieť v roku 2006. Podľa jeho presvedčenia celá investícia bude veľkým prínosom pre Prešov a jeho okolie.
Investičný zámer dánskej spoločnosti je obsahom memoranda o porozumení s Ministerstvom hospodárstva SR. Podľa neho je celková hodnota investície 380 miliónov Sk.
Spoločnosť Glunz & Jensen má sídlo v dánskom Ringstede a výrobné pobočky ešte v USA, Veľkej Británii a Nemecku. Svoje výrobky dodáva takým globálnym firmám ako Agfa, Creo, Fuji, Heidelberg a Kodak. V septembri 2004 zamestnávala 282 ľudí, z toho 180 v Dánsku. Podľa Barringtona je ich investícia v SR strategická a nehodlajú sa podnikateľsky angažovať ďalej na východ Európy. To, či rozširovaním výroby v SR znížia počty svojich zamestnancov v Dánsku nekomentoval.
Z výročnej správy vyplýva, že firma Glunz & Jensen dosiahla za rok 2004 objem výroby bezmála 617 miliónov dánskych korún (vyše tri miliardy Sk), čo bolo asi o 70 miliónov dánskych korún (asi 350 miliónov Sk) menej ako v roku 2003. V roku 2004 dosiahla zisk 37 miliónov dánskych korún, rok pred tým 43 miliónov dánskych korún.

(jj)
 

Vyberte región