Radičová: Slovensko ako jediná krajina nedoplatí na navyšovanie eurovalu

27.10.2011 Bratislava

Brusel 27. októbra (TASR) - Slovensku sa ako jedinej členskej krajine eurozóny podarilo vybaviť výnimku z účasti na navýšení Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), čiže dočasného eurovalu. Ten bol po nočnom summite eurozóny navýšený z pôvodných 109 miliárd eur, dohodnutých v lete, na súčasných 130 miliárd eur. Slovensko sa však na doplácaní rozdielu vo výške 21 miliárd eur nezúčastní ani jediným centom, uviedla dnes skoro ráno premiérka Slovenskej republiky Iveta Radičová.
Po deväťhodinovom nočnom maratóne sa zrodila dlhoočakávaná dohoda, vytvárajúca záchranný mechanizmus pre dlhovou krízou postihnutú Európsku úniu. Podľa slovenskej premiérky sa najdlhšie rokovanie premiérov a hláv štátov sedemnástich krajín eurozóny týkalo práve Grécka a hľadania riešení pre záchranu tejto vysoko zadlženej krajiny. Podľa nej môžeme hovoriť o troch dôležitých správach, ktoré sa zrodili na summite.
\"Prvou správou je dobrovoľná účasť súkromných bánk vo výške 50 percent,\" povedala Radičová. Znamená to, že súkromný sektor, čiže veritelia Grécka akceptujú dohodnutý 50-percentný odpis gréckeho dlhu. Vďaka tomu sa zadlženie krajiny zníži o 100 miliárd eur a zároveň sa tak umožní spustenie novej oficiálnej pomoci Grécku v rovnakej výške.
\"Druhá správa sa týka potreby a tlaku na navýšenie účasti verejných financií,\" povedala o navyšovaní eurovalu, ktorý by mal byť navýšený na 130 miliárd eur. Rozdiel oproti júlovej dohode lídrov eurozóny predstavuje 21 miliárd eur, avšak nás sa už toto navyšovanie týkať nebude.
\"Tretia správa je, že Slovensko sa tohto programu navýšenia nezúčastní. Slovenská republika má výnimku a bude sa účastňovať tohto programu len v tých intenciách, ako sa pôvodne zaviazala. O nič viac,\" vyhlásila Radičová a dodala, že sme jediná krajina eurozóny, ktorá si vymohla z tohto programu výnimku.
Na otázku TASR, ako sa jej to podarilo presadiť, uviedla, že to nebolo vôbec ľahké. \"Nebolo to ľahké, ale my sme sa jasne vyjadrili, že máme svoju hranicu, že máme svoje podmienky a že za túto hranicu jednoducho nepôjdeme,\" povedala slovenská premiérka.
Na otázky novinárov, či našla pochopenie u jej európskych partnerov za výnimku pre Slovensko, premiérka uviedla, že sa to podarilo, lebo argumenty slovenskej strany boli racionálne.
 

Vyberte región