Prezident bude garantom dohody ZMOS-u s rezortom financií

27.10.2011 Nitra

NITRA 27. októbra (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič bude garantom dohody Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) s ministerstvom financií o novom spôsobe financovania samospráv.

Predseda ZMOS-u Jozef Dvonč o to prezidenta požiadal dnes na rokovaní v Nitre, Gašparovič súhlasil. „Poprosil som pána prezidenta, aby sa stal garantom dohody, pretože viete, všetko sa dá sľúbiť, ale my nemôžeme podpisovať s ministerstvom financií dohodu, čiže je to gentlemanská dohoda,“ povedal na tlačovej konferencii po rokovaní Dvonč.


Ministerstvo financií odstúpilo od daňového mixu

Dohoda nepočíta s pôvodne navrhovaným financovaním samospráv prostredníctvom tzv. daňového mixu. Minister financií Ivan Mikloš dnes na tlačovej besede v Bratislave tiež potvrdil, že ministerstvo od snahy zaviesť daňový mix ustúpilo. Samosprávam zostane podiel na dani z príjmov fyzických osôb, jeho výška však bude známa až po aktualizovaní výšky očakávaných daňových príjmov.

Podľa šéfa ZMOS-u sú mestá a obce ochotné podieľať sa na konsolidácii verejných financií prostredníctvom rôznych opatrení. Malo by to byť s objemom prostriedkov zhruba na úrovni 120 miliónov eur. ZMOS súhlasil so zákonom o rozpočtovej zodpovednosti. „Všeobecne je súhlas s tým, že aj mestá a obce budú súčasťou tohto zákona, pretože si myslíme, že každý v tejto republike sa musí zodpovedne starať o hospodárenie a cez mestá a obce sa nemôže zadlžovať štát,“ povedal Dvonč. Ako ďalej dodal, pre rok 2012 by mali mestá a obce dostať od štátu 1,3 miliardy eur pri zachovaní parametrov fiškálnej decentralizácie. Súčasťou dohody je aj zrušenie zdaňovania príjmov samospráv z prenájmu.

Prezident povedal, že minister financií je so súhlasom vlády oprávnený ešte pred hlasovaním v Národnej rade SR zákon stiahnuť. „Ono to má jednu takú ideu, na ktorú možno niekedy zabúdame alebo si možno neuvedomujeme, že či je to ministerstvo, či je to župa, či je to mesto, či je to obec, že vlastne je tu jeden občan – občan Slovenskej republiky. (…) Musíme sa spoločne o tohto občana postarať a tam si myslím, že niekedy to robíme skôr takým rezortným pohľadom,“ skonštatoval Gašparovič. Predstavitelia ZMOS-u tiež požiadali prezidenta, aby nepodpísal zákon o miestnych daniach a poplatkoch. "Nevidíme reálne, že by sme ho v mestách a obciach vedeli tak pripraviť, aby od začiatku roka mohol tento nový zákon fungovať," uviedol Dvonč.
 

Vyberte región