I. Mikloš: Fiškálnej únie vo forme prísnejších pravidiel sa nemusíme báť

07.12.2011 Bratislava

Bratislava 7. decembra (TASR) - Európski lídri budú v piatok (9.12.) na kľúčovom summite v Bruseli rokovať o vytvorení takej formy fiškálnej únie, ktorej sa Slovensko nemusí báť. \"Neznamená to budovanie nových európskych inštitúcií, európske dane, prerozdeľovanie od zodpovedných k nezodpovedným, ale najmä posilnenie pravidiel. Znamená to prísne, vynútiteľné a silné pravidlá,\" informoval dnes poslancov na základe ich požiadavky minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

Od summitu očakáva dohodu na prísnejších rozpočtových pravidlách, ktorých súčasťou by malo byť napríklad posudzovanie štátnych rozpočtov ešte pred ich schválením Európskou komisiou (EK) či požiadavka na zakotvenie prísnych rozpočtových obmedzení v ústavách jednotlivých krajín. \"Sú to opatrenia, po ktorých sme už dávno volali. Aby pravidlá boli oveľa prísnejšie a aby boli automaticky vynútiteľné,\" zdôraznil šéf rezortu financií.

Na druhej strane sa podľa neho nepredpokladá diskusia o spoločných európskych dlhopisoch alebo neobmedzenom nákupe dlhopisov problematických krajín zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). Podľa Mikloša by bolo najlepšie dosiahnuť dohodu na úrovni celej európskej dvadsaťsedmičky, pripustil však, že pravdepodobnejšia je dohoda len medzi 17 krajinami eurozóny.

Minister financií zároveň avizoval, že tieto opatrenia nebudú platiť hneď, hlavne ak si budú vyžadovať zmeny v texte Lisabonskej zmluvy. \"Je predpoklad, že ten proces by mal trvať zhruba rok, od marca budúceho roka do marca 2013. Už dnešná politická dohoda, že niečo také chceme, by však mohla znamenať veľmi silný signál trhom,\" dodal Mikloš. Jedinou výnimkou by mohlo byť urýchlené spustenie trvalého eurovalu (ESM), a to možno už od 1. januára 2012.
 

Vyberte región