Od nedele začnú jazdiť vlaky podľa nového cestovného poriadku

08.12.2011 Celý región

Bratislava 8. decembra (TASR) – Od nedele (11.12.) začnú slovenské vlaky jazdiť podľa nového cestovného poriadku, ktorý bude platný najbližší rok. Najvýraznejšie zmeny v novom grafikone predstavil na dnešnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Pavel Kravec.

\"Železničná spoločnosť bude voziť nižší objem vlakových kilometrov oproti začiatku roka 2011,\" priblížil hlavnú zmenu Kravec. Počas tohto roka sa totiž v rámci revitalizácie železničných spoločností znížil počet vlakov, ktoré osobný dopravca vypravoval. Zároveň nebude ZSSK prevádzkovať dopravu na trase z Bratislavy do Komárna. Trať prejde od 4. marca pod súkromného dopravcu RegioJet. \"Zásadná zmena je aj v spôsobe financovania, a tým pádom aj úhrady cestovného v IC vlakoch na trati z Bratislavy do Košíc,\" dodal Kravec. InterCity vlaky už nebudú financované zo štátneho rozpočtu, ale budú fungovať samostatne. To znamená, že si budú musieť na seba zarobiť samé, čo pre cestujúcich znamená aj zvýšenie cestovného.

Štát by si mal tak na rok 2012 objednať 29,35 milióna vlakokilometrov za 199,34 milióna eur. Podľa Kravca je takýto objem dopravy už predrokovaný s ministerstvom dopravy a pripravuje sa podpis dodatku k zmluve o výkonoch vo verejnom záujme.

Medzi ďalšie novinky nového grafikonu v medzištátnej doprave patrí napríklad vypravovanie súprav Pendolino dvakrát do týždňa na trase z Prahy do Ostravy až po Žilinu a späť. Súpravy Pendolino prestanú zároveň premávať na trase Slovenskej strely z Prahy do Bratislavy a nahradia ich klimatizované vozne vyššej kategórie. Zároveň sa zruší letný vlak Nesebar medzi Prahou, Bratislavou a Burgasom. Nový vlak Horehronec pôjde z Břeclavi cez Bratislavu do Banskej Bystrice a vo vybraných obdobiach až do Košíc. Medzi zmenami vo vnútroštátnej doprave je napríklad zavedenie nového IC vlaku Chopok v nedeľu medzi Bratislavou a Košicami a tiež nového páru rýchlikov Tajov medzi Bratislavou a Banskou Bystricou.
 

Vyberte región