Lintner: Ak pôjde ANO do opozície, budeme rokovať s koalíciou

26.08.2005 Celý región

Ak republiková rada ANO rozhodne o odchode aliancie do opozície, podpredseda a šéf poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner spolu s ďalšími šiestimi poslancami...
Ak republiková rada ANO rozhodne o odchode aliancie do opozície, podpredseda a šéf poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner spolu s ďalšími šiestimi poslancami liberálov predstavia postoj skupiny koaličným partnerom a budú s nimi rokovať o podpore vlády v parlamente. Lintner chce v tejto súvislosti osloviť aj poslancov, ktorí už z klubu ANO odišli - Antona Danka, Jána Drgonca a Roberta Nemcsicsa.

Lintner si vie predstaviť, že by všetci pôsobili v jednom poslaneckom klube, upozornil však, že z klubu liberálov odísť nechce a nechce ho ani rušiť. Mohla by tak nastať situácia, že časť klubu, Pavol Rusko s poslankyňami Beátou Brestenskou, Evou Černou a Ivetou Henzélyovou, by hlasovala s opozičnými a ďalší členovia klubu s koaličnými zákonodarcami.
V sobotu na republikovej rade ANO v Banskej Bystrici Lintner navrhne zvolanie mimoriadneho kongresu, za čo sa musia vysloviť aspoň dve tretiny všetkých členov rady, v ktorej okrem členov predsedníctva a poslaneckého klubu sedia aj traja zástupcovia z každej krajskej rady a ďalší členovia podľa rozhodnutia republikovej rady. Lintner predpokladá, že za zvolanie mimoriadneho kongresu budú hlasovať aj iné regióny ako iba Prešov. Verí, že do jeho konania podpredsedovia a ministri stihnú diskutovať s členmi strany po celom Slovensku a presviedčať ich o svojich postojoch. Pôdu kongresu Lintner považuje za jedinú, ktorá by mala rozhodnúť o personálnych otázkach i smerovaní strany, keďže jeho pôsobenie a postavenie v politike je verifikované aj 71 tisíc preferenčnými hlasmi a kongresom.
Podpredseda Jirko Malchárek si tiež myslí, že ak by Rusko odišiel do opozície, časť poslaneckého klubu sa môže stať zodpovedným partnerom koalície. Na rozdiel od koaličných subjektov však Malchárkovi a ďalším ide o značku ANO a jej ďalšie smerovanie.
Jozef Heriban, ktorý vystúpil v stredu v noci z ANO, zatiaľ naďalej v ostáva v poslaneckom klube strany. Zvolanie mimoriadneho kongresu považuje za nevyhnutnosť, keďže štyria zo šiestich podpredsedov majú iný postoj k smerovaniu ANO ako jej predseda.
Nemcsics si vie predstaviť prípadnú spoluprácu s exkolegami, ale súčasní \"odídenci sa musia navrátiť k pôvodnému programu ANO a ku korektnému správaniu v politike\". \"Keď som ja odchádzal z ANO, tak to bolo z takých istých dôvodov, prečo teraz vystupujú oni, a nikto z nich ma nepodporil, \" povedal pre TASR Nemcsics. Lintner aj ostatní, ktorí teraz kritizujú Ruska, sa totiž podľa Nemcsicsa správali \"posledné dva roky v súlade s Ruskovými požiadavkami\". \"Museli by sme si veľmi rozobrať obdobie, ktoré tu bolo doteraz a museli by fungovať garancie z ich strany, že sa nebudú správať turbulentne, \" uzavrel.

Lintnera, Malchárka, Tótha a Zajaca podporuje v zotrvaní ANO v koalícii i Koval

Troch podpredsedov Aliancie nového občana (ANO) Ľubomíra Lintnera, Jirka Malchárka, Františka Tótha a ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca podporuje v ďalšom koaličnom pôsobení aliancie aj podpredseda Alexander Koval. Ten je zároveň šéfom prešovskej krajskej organizácie ANO, ktorá jediná nepodporila závery nedávnych predsedníctiev liberálov. \"Prikláňam sa k trom podpredsedom. Nikdy som nechcel, aby ANO išla do opozície. Vravel som to aj na predsedníctve, \" povedal pre TASR Koval s tým, že jedine v koalícii môže ANO ďalej presadzovať svoj program. Či by mal stranu viesť naďalej Pavol Rusko, je podľa neho otázkou kongresu a jeho delegátov. Dodal pritom, že akýkoľvek región môže navrhnúť svojho kandidáta. Koval vedie najsilnejší \"kraj\" aliancie, ktorý má približne 1200 členov ANO. Celkovo majú liberáli do šesť tisíc členov.
(TASR)
 

Vyberte región