Jeden z najväčších drevených obrazov Európy na Slovensku

31.01.2012 Stará Ľubovňa

BRATISLAVA 31. januára (WBN/PR) - V týchto dňoch bol dokončený a odovzdaný jeden z najväčších drevených obrazov v Európe. Slovenskí umeleckí rezbári pracovali na ňom takmer 3 roky. Motívom obrazu sú obyvatelia severného Spiša v malebnej obci Hniezdne, ktorá bola v minulosti najmenším kráľovským mestom Uhorska. Veľkolepý drevený obraz vykresľuje tradičný spôsob života obyvateľov Hniezdneho, ktorí sa od 12. storočia venovali najmä obrábaniu pôdy a pestovaniu poľnohospodárskych plodín.

„Drevo, do ktorého sme vyryli náš príbeh, je z 80-ročnej lipy spod Tatier. Rám obrazu zas pochádza zo 100-ročného smreku a má dĺžku 615 centimetrov a šírku 215 centimetrov. Na obraze pracovalo 3 roky 7 rezbárov a dielo váži viac ako 1 tonu,“ povedal hlavný rezbár Matúš Gurega. Dodáva: „Všetci pochádzame z obce Hniezdne. Preto sme si vybrali ako hlavný motív našu obec. Ak sa na obraz pozriete bližšie, môžete v ňom vidieť dokonca niekoľko príbehov, ktoré spája život bežného človeka v tejto obci, tak ako ho poznáme z rozprávania našich starých mám, ktoré to poznali zas od svojich starých mám...“

Obraz bude umiestnený v centrálnej časti nového parku. Po oboch stranách ho budú dopĺňať masívne duby ako pomyselné okná do minulosti, aj ako symbol dlhovekosti, ktorý pripomína, že najcennejším dedičstvom je príroda sama. Za zmienku stojí tiež skutočnosť, že na oboch stromoch sa nachádza 838 listov, pričom každý z nich je ručne vyrezávaný.

Obraz bude tvoriť súčasť nového Nestville Parku, ktorý vyrastá v obci Hniezdne na podporu turizmu v lokalite severného Spiša. Zámerom parku je ukázať tradičné remeslá, ako aj zvyky obyvateľov spomínaného regiónu. Expozícia priblíži návštevníkom históriu a súčasnosť pestovania a spracovania obilia podľa starobylých postupov a receptúr typických pre tento kraj a predstaví tiež tradičné remeslá, ktoré preslávili tento kraj, ako kováčstvo, rezbárstvo či debnárstvo. Nestville Park sa už čoskoro stane bránou k poznaniu jedného z najkrajších kútov Slovenska.
 

Vyberte región