Warholove múzeum zaplnili metafory v obrazoch a anatómia snívania

01.02.2012 Medzilaborce

Medzilaborce 26. januára (TASR) - Tri metafory v obrazoch a anatómia snívania je názov novej výstavy, ktorú si môžu v týchto dňoch pozrieť návštevníci Múzea moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach. Vyše 70 prác tu dnes predstavili verejnosti jej autori - Peter Križovenský a kolektív študentov Strednej odbornej školy A. Dubčeka so sídlom vo Vranove nad Topľou.
\"Súčasťou výstavy, ktorú sme dnes v Medzilaborciach odštartovali úvodnou vernisážou, je mojich 25 tlačí na plátne, 18 grafík tlačených na papieri, ako aj 28 prác zhotovených študentmi,\" informoval TASR Križovenský, ktorý sa zaoberá na pôde SOŠ A. Dubčeka vyučovaním propagačnej grafiky.
Ako dodal, vystavované práce približujú napríklad pokusy autora o zachytenie obrazovej metafory cez prostredie divadiel. Spôsobom ich vyhotovenia či farebnosťou nadväzujú podľa jeho slov na tvorbu zakladateľa pop-artu A. Warhola.
Tematikou ďalších diel Križovenského a jeho študentov je snívanie. \"V tomto prípade sú výjavy z mojich a študentských snov zobrazené na viacerých fotografiách, kolážach a prácach, ktoré sme zhotovili pomocou počítačovej grafiky,\" vysvetlil Križovenský.
Snové zobrazenia na desiatkach vystavovaných prác majú rôznu podobu. Jedna z fotografií, ktorú vytvorila mladá študentka, zobrazuje napríklad strašidelný dom. \"Hrozivo vyzerá iba zvonku, vo vnútri je rozsvietené. Chcela som tým naznačiť, že v každej tme, podobne ako aj v živote, svieti kdesi svetielko nádeje,\" priblížila svoju prácu Dominika Smetanová.
Výstava SOŠ A. Dubčeka v priestoroch múzea moderného umenia v Medzilaborciach potrvá do 2. marca.
 

Vyberte región