Voliči sa pri výbere strany môžu orientovať dvoma predvolebnými testami

27.02.2012 Celý región

Bratislava 27. februára (TASR) – Občianske združenie (OZ) KohoVolit.eu spustilo dva online predvolebné testy, aby slovenskí voliči sa vedeli lepšie orientovať pri odovzdaní hlasovacích lístkov v predčasných parlamentných voľbách na budúci mesiac.

\"Chceme, aby ľudia mali možnosť rozhodovať sa nielen podľa bilboardov, ale podľa konkrétnych činov. Aby zistili, ktoré strany najviac zastupujú ich názory. Užívateľ našej stránky je akoby v parlamente, zároveň ma celkove vyhodnoteného každého poslanca, ako sa jeho hlasovanie zhoduje so záujmom voliča,\" na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave zdôvodnil programátor a zakladateľ združenia Michal Škop.

To umožňuje program tzv. inventúra hlasovania za obdobie od roku 2010 doteraz, kde môže občan zistiť, ako hlasovali všetci 150 poslanci. Takto sa dá overiť, kto ako hlasoval o eurovale a iných dôležitých, ale médiami menej sledovaných otázkach. Druhý predvolebný test sa týka aj neparlamentných strán, ktoré sa uchádzajú o vstup do Národnej rady. Tento názorový test pozostáva z 32 otázok, na ktoré strany odpovedajú a dávajú prípadnému voličovi oveľa širší prehľad o svojich zámeroch.

\"Sú to aj otázky, o ktorých sa pravdepodobne bude hlasovať v nasledujúcom volebnom období – napr. či sú strany za zvýšenie počtu volebných obvodov. Tento druhý test je vhodný najmä pre ľudí, ktorí už nechcú voliť tradičné strany, ale si vyberajú z nových,\" dodal Škop.

Podľa neho takto od roku 2006 pôsobia v ČR a na Slovensku sledujú piate voľby. Primárnym cieľom OZ je analyzovať a zverejňovať merateľné ukazovatele skutočného správania politikov (hlasovanie, aktivita, predkladanie návrhov a iné), ktoré majú slúžiť ako impulz k zvýšeniu tlaku verejnosti na volených zástupcov. Pred slovenskými parlamentnými voľbami 2010 si ich volebné kalkulačky vyskúšalo 250.000 návštevníkov. Združenie prevádzkuje aj webové stránky NapisteJim.cz a NapisteIm.sk, pomocou ktorých je možné jednoducho kontaktovať politikov s rôznymi otázkami.
 

Vyberte región