Vůjtekovi sa bude dobre zaspávať: "Ľudom sme darovali sviatok"

22.05.2012 Bratislava

Bratislava 21. mája (TASR) - Prišiel, videl, zvíťazil. A že to bolo víťazstvo "len" strieborného a nie zlatého lesku, neprekáža azda nikomu. Český tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek si získal srdcia fanúšikov, keď svojich zverencov priviedol nečakane až do finále MS v Helsinkách, kde o hviezdy svetového hokeja nebola núdza. Oslavy si vychutnal plnými dúškami, podľa vlastných slov niečo také ešte nezažil.
Hoci úspešný tréner triumfálnu cestu v otvorenom autobuse už v minulosti absolvoval v Rusku, eufória so slovenskou pečaťou to výrazne prekonala. "Pred desiatimi rokmi som v Jaroslavli zažil podobné oslavy, ale nebolo to zďaleka také veľké ako tu. V Bratislave to bola síce dlhá, ale veľmi príjemná jazda. Prekonalo to moje očakávania. Sme šťastní, že sa nám podarilo darovať ľudom tento sviatok," uviedol so svojim typickým úsmevom.
Vůjtek prezradil, že finálová prehra s Ruskom ho v prvých chvíľach mrzela, no smútok veľmi rýchlo prekrylo vedomie obrovského úspechu. "V rozhodujúcom zápase sme nezahrali dobre, urobili sme toľko chýb, koľko sme neurobili za celé majstrovstvá. Boli sme z nášho výkonu trochu sklamaní, ale cez noc sme si uvedomili, čo sme dokázali a že strieborné medaily boli vrcholom, ktorý sme mohli dosiahnuť. Nálada sa zmenila v optimistickú a všetci sme z toho mali radosť," uviedol s tým, že najdôležitejším faktorom úspechu bol skvelý kolektív: "Hráčom som sa po finálovom zápase poďakoval a povedal im, že za tých 30 rokov, čo som trénerom, som mal horšie aj lepšie kolektívy a myslel si, že vrcholom bola skvelá partia v Jaroslavli, no oni ju prekonali."
Strieborný tím nasadil do budúcnosti vysokú latku, čo si uvedomuje aj český kormidelník. "Namaškrtili sme fanúšikov, ale sme radi, že sa nám podarilo priviezť strieborné medaily. Potešili sme celý národ, čo bolo vidieť v uliciach i na námestí. Slovensko ožilo športom, preto sa šport robí a každý by chcel zažiť takýto úspech. Keby sme neboli úspešní, nebolo by to ľahké, takto sa nám bude dobre zaspávať," skonštatoval.
Celkovo štvrtá medaila z hokejových MS v ére samostatného Slovenska je podľa Vůjtekových slov jeho najväčším úspechom v trénerskej kariére. "Mám dva tituly z ruskej súťaže, čo si veľmi cením. Hovorí sa, že ruský hokej je najlepší v Európe, čo sa vlastne potvrdilo aj na tomto šampionáte. Na MS sú však predsa len najlepší hráči a táto medaila má väčšiu cenu," vyhlásil a na margo svojej spotenej víťaznej košele, ktorú z poverčivosti nemenil, dodal: "Zatiaľ je niekde v kufri, ktorý ale neviem nájsť. Plánujem si ju však nechať na pamiatku."
 
 
 

Vyberte región