Blanc 5. trénerom, ktorý po EURO už skončil, chce ho Tottenham

01.07.2012 Celý región

Paríž 30. júna (TASR) - Charizmatický Laurent Blanc definitívne neobnovil dvojročný kontrakt a od soboty už nie trénerom francúzskej futbalovej reprezentácie. Niekdajší francúzsky reprezentant je už piatym trénerom, ktorý ukončil svoje pôsobenie pri národnom tíme po finálovom turnaji EURO 2012.

Ešte predtým sa s reprezentačnou stoličkou rozlúčili Franciszek Smuda (Poľsko), Dick Advocaat (Rusko), Slaven Bilič (Chorvátsko) a Bert van Marwijk (Holandsko). Napriek zmluve do roku 2014 sa v médiách špekuluje o budúcnosti Cesare Prandelliho (Taliansko), Olega Blochina (Ukrajina) a Erika Hamrena (Švédsko).

Za najväčšieho kandidáta na uvoľnený post vo francúzskej reprezentácii je považovaný Blancov bývalý reprezentačný spoluhráč Didider Deschamps, ktorý je po neúspešnej minulej sezóne na odchode z Olympique Marseille. O Blanca má zasa eminetný záujem Tottenham Hotspur, ktorý len nedávno nečakane ukončili spoluprácu S Harry Redknappom.

Blancovi, ktorého zverenci skončili na EURO 2012 vo štvrťfinále, "vypršala" cez víkend zmluva a novú s Francúzskou futbalovou federáciou (FFF) nepodpísal. Niekdajší stopér národného tímu, majster sveta 1998 a Európy 2000, v sobotu kontaktoval šéfa FFF Noela Le Graeta, ale vedenie federácie odmietol poskytnúť oficiálne informácie až do utorkovej tlačovej konferencii.

Blanc prevzal tím roztraseného galského kohúta po Raymondovi Domenechovi a vyradení v základnej skupine na MS 2010, pričom pod jeho vedením Les Bleus ťahali až do štvrťfinálového súboja so Španielskom (0:2) na EURO 2012 sériu 23 medzištátnych duelov bez prehry.

Zoznam reprezentačných trénerov na EURO 2012 a ich zmluvy:

Poľsko - Franciszek Smuda (nepredĺžená zmluva)
Rusko - Dick Advocaat (odchod do PSV Eindhoven)
Holandsko - Bert van Marwijk (rezignoval)
Chorvátsko - Slaven Bilič (odchod do Lokomotivu Moskva)
Francúzsko - Laurent Blanc (nepredĺžená zmluva)
Nemecko - Joachim Löw (zmluva do 2014)
Česko - Michal Bílek (zmluva do konca roka 2013)
Grécko - Fernando Santos (zmluva do 2014)
Portugalsko - Paulo Bento (zmluva do 2014)
Dánsko Morten Olsen (zmluva do 2014)
Španielsko - Vicente del Bosque (zmluva do 2014)
Taliansko - Cesare Prandelli (zmluva do 2014)
Írsko - Giovanni Trapattoni (zmluva do 2014)
Anglicko - Roy Hodgson (zmluva do 2016)
Ukrajina - Oleg Blochin (zmluva do 2014)
Švédsko - Erik Hamren (zmluva do 2014)
 
Informovala agentúra dpa.
 

Vyberte región