Otvárací ceremoniál - nástup výprav, Česi v gumákoch a kraťasoch

28.07.2012 Celý región

Londýn 27. júla (TASR) - Britský cyklistický šampión Bradley Wiggins sa stal prvý prekvapením slávnostnej piatkovej noci na štarte Hier XXX. olympiády v Londýne. Nedávny víťaz Tour de France vyšiel na vyvýšené pódium pred 62 tisíc divákov Olympijského štadióna a jeho úder do veľkého zvona vlastne odpichol otvárací ceremoniál.

Program oscarového režiséra Dannyho Boylea pokračoval sekvenciou Zelená a vľúdna krajina, teda výjavmi z rôznych historických fáz na ostrovných lúkach. V harmonograme slávností bolo viacero prekvapení, naopak istotu mala kráľovná Alžbeta II., ako hlavná aktérka hlavného momentu oficiálneho otvorenia OH. Britskej panovníčke sa ušla táto pocta už v roku 1976 v Montreale, keďže Kanada je jednou z 15 krajín Commonwealthu, ktorému osemdesiatšesťročná predstaviteľka prestížnej monarchie vládne. Alžbeta II. pritom mohla v Londýne otvárať už šieste hry, no v roku 1956 v Melborune prenechala túto možnosť svojmu manželovi Princovi Filipovi, pričom ZOH 1988 v Calgary, ZOH 2010 vo Vancouveri a olympiádu 2000 v Sydney odštartovali miestni štátnici.

Britská kráľovná ešte pred ceremoniálom pozvala do Buckinghamského paláca početné osobnosti politického života z celého sveta. Podľa DPA bolo pozvaných až 95 štátnikov. "Toto sú tretie olympijské hry v Londýne. Môj prastarý otec otváral hry 1908 v Bielom meste, môj otec v roku 1948 vo Wembley a teraz je rad na mne," vyhlásila pred hosťami.

Jej výsosť bola však najprv hlavnou postavou druhej nečakanej udalosti okázalej noci. V hereckej úlohe spolu s "bondovským" hrdinom Danielom Craigom sa virtuálne prepravila z paláca vrtuľníkom na štadión. Za znenia najznámejšieho motívu zo špionážnej serie o Agentovi 007 sa táto pasáž ceremoniálu prestrihla do reality veľkolepej arény, kde do čestnej lóže vstúpila už po boku manžela. Ako spolusediaci jej spoločnosť robil šéf Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge.

Na rade boli rozprávkové výjavy sprevádzané hudbou Mikea Oldfielda. Sám britský muzikant hral na gitaru a hlavnými postavami tejto sekvencie boli popri ňom bytosti Harry Potter, či Mary Poppinsová. Program plynule prešiel do filmovej hudby a o úlohu symfonika-individualistu sa postaral Rowan Atkinson. Ako insitný hráč zabával publikum nefalšovaný Mr. Bean.

The Who, Beatles, Led Zeppelin, David Bowie, Queen, Sex Pistols, New Order, Frankie Goes To Hollywood, Eurythmics, Prodigy, Underworld, Blur, Muse - ukážky z tvorby vplyvných britských rockových, punkových, novovlnových a elektronických i (brit)popových veličín sprevádzali samopašný tanečný part ceremónie, ktorý za výdatného živého rapovania Dizze Rascala v rytmoch house music prešiel do prezentácie kultu technologickej moderny - World Wide Webu, teda internetu.

Na inom mieste v Londýne, vo svetoznámom Hyde Parku už pred ceremoniálom zaplnilo priestory 50 tisíc nadšencov. Tí pred televíznym prenosom na obrovských obrazovkách sledovali naživo vystúpenia Duran Duran, Stereophonics, či Snow Patrol.

A za znenia dynamických elektronických bítov Chemical Brothers sa začal slávnostný nástup výprav. V abecednom poradí, pravda najprv prišla grécka misia, ako reprezentantka kolísky olympiád. Po štyroch športovcoch ostrovného štátu Aruba sa na dráhe zjavila veľká časť 410-člennej výpravy Austrálie. Český prezident Václav Klaus z tribúny mával svojim krajanom, ktorí vystúpili v excentrických rovnošatách - v krátkych nohaviciach a gumákoch.
 
 
 
 

Vyberte región