Otvárací ceremoniál - Ali pri vlajke, oheň nezapálil nikto konkrétny

28.07.2012 Celý región

Londýn 28. júla (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta II. v sobotu 18 minút po polnoci tamojšieho času oficiálne otvorila Hry XXX. olympiády Londýn 2012. Olympijskú vlajku pomohol na jej vztýčenie symbolicky doniesť aj slávny americký boxer Muhammad Ali. Olympijský oheň prekvapujúco nezapálil nikto konkrétny, ale rozhorel sa po kolektívnych manévroch za pomoci najmodernejších technológií.

Prvým prekvapením slávnostnej noci z piatka na sobotu bol britský cyklistický šampión Bradley Wiggins, ktorý už v sobotu o 11.00 štartuje v hromadných cestných pretekoch. Nedávny víťaz Tour de France vyšiel na vyvýšené pódium pred 62 tisíc divákov Olympijského štadióna a jeho úder do veľkého zvona vlastne odpichol otvárací ceremoniál.

Program oscarového režiséra Dannyho Boylea pokračoval sekvenciou Zelená a vľúdna krajina, teda výjavmi z rôznych historických fáz na ostrovných lúkach. V harmonograme slávností bolo viacero prekvapení, naopak istotu mala kráľovná Alžbeta II., ako hlavná aktérka hlavného momentu oficiálneho otvorenia OH. Britskej panovníčke sa ušla táto pocta už v roku 1976 v Montreale, keďže Kanada je jednou z 15 krajín Commonwealthu, ktorému osemdesiatšesťročná predstaviteľka prestížnej monarchie vládne. Alžbeta II. pritom mohla v Londýne otvárať už šieste hry, no v roku 1956 v Melborune prenechala túto možnosť svojmu manželovi Princovi Filipovi, pričom ZOH 1988 v Calgary, ZOH 2010 vo Vancouveri a olympiádu 2000 v Sydney odštartovali miestni štátnici.

Britská kráľovná ešte pred ceremoniálom pozvala do Buckinghamského paláca početné osobnosti politického života z celého sveta. Podľa DPA bolo pozvaných až 95 štátnikov. "Toto sú tretie olympijské hry v Londýne. Môj prastarý otec otváral hry 1908 v Bielom meste, môj otec v roku 1948 vo Wembley a teraz je rad na mne," vyhlásila pred hosťami.

Jej výsosť bola však najprv hlavnou postavou druhej nečakanej udalosti okázalej noci. V hereckej úlohe spolu s "bondovským" hrdinom Danielom Craigom sa virtuálne prepravila z paláca vrtuľníkom na štadión. Za znenia najznámejšieho motívu zo špionážnej serie o Agentovi 007 sa táto pasáž ceremoniálu prestrihla do reality veľkolepej arény, kde do čestnej lóže vstúpila už po boku manžela. Ako spolusediaci jej spoločnosť robil šéf Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge.

Na rade boli rozprávkové výjavy sprevádzané hudbou Mikea Oldfielda. Sám britský muzikant hral na gitaru a hlavnými postavami tejto sekvencie boli popri ňom bytosti Harry Potter, či Mary Poppinsová. Program plynule prešiel do filmovej hudby a o úlohu symfonika-individualistu sa postaral Rowan Atkinson. Ako insitný hráč zabával publikum nefalšovaný Mr. Bean.

The Who, Beatles, Led Zeppelin, David Bowie, Queen, Sex Pistols, New Order, Frankie Goes To Hollywood, Eurythmics, Prodigy, Underworld, Blur, Muse - ukážky z tvorby vplyvných britských rockových, punkových, novovlnových, elektronických i (brit)popových veličín sprevádzali samopašný tanečný part ceremónie, ktorý za výdatného živého rapovania Dizzee Rascala v rytmoch house music prešiel do prezentácie kultu technologickej moderny - World Wide Webu, teda internetu.

Na inom mieste v Londýne, vo svetoznámom Hyde Parku už pred ceremoniálom zaplnilo priestory 50 tisíc nadšencov. Tí pred televíznym prenosom na obrovských obrazovkách sledovali naživo vystúpenia Duran Duran, Stereophonics, či Snow Patrol.

A za znenia dynamických elektronických bítov Chemical Brothers sa začal slávnostný nástup výprav. V abecednom poradí, pravda najprv prišla grécka misia, ako reprezentantka kolísky olympiád. Po štyroch športovcoch ostrovného štátu Aruba sa na dráhe zjavila veľká časť 410-člennej výpravy Austrálie. Český prezident Václav Klaus z tribúny mával svojim krajanom, ktorí vystúpili v excentrických rovnošatách - v krátkych nohaviciach a gumákoch.

Obrovský aplauz zožal nástup jamajskej výpravy. Jej vlajku totiž niesol hviezdny atlét, šprintér Usain Bolt. Ruský zástup priviedla tenistka Maria Šarapovová a jej kolega Novak Djokovič viedol tím Srbov. Už hlboko po polnoci, v sobotu o 00.35 SELČ vstúpil do diania slávnosti slovenský vlajkonosič Jozef Gönci. Za ním v klobúčikoch pochodovali vodní slalomári a ďalší športovci s chutnými klobúčikmi na hlavách.

Ku koncu sa o rozruch postarali samozrejme veľmoci. Výprava USA si roztopašnými vsuvkami dala záležať, aby vo svojej početnosti čo najdlhšie zabavila prítomných na štadióne i pri televíznych obrazovkách. V tíme je 269 športovkýň a 261 športovcov a väčšina z nich si nenechala ujsť veľkolepú olympijskú párty.

Defilé obsahovalo zoradenie 204 národných výprav, ktorých športovci budú v Londýne súťažiť v 26 odvetviach o 302 medailových kolekcií. V roku 1896 sa na prvých novovekých OH súťažilo v 9 športových odvetviach a v 43 disciplínach... Na konci nástupov výprav bola samozrejme organizujúca Veľká Británia a olympijský šampión v dráhovej cyklistike Chris Hoy priviedol kolosálnu domácu misiu za znenia "bowieovského" hitu "Heroes" (Hrdinovia).

Briti svoj vzťah k modernej hudobnej kultúre nezapreli ani v ďalšom priebehu. Populárna indierocková kapela Arctic Monkeys zahrala naživo dve skladby, druhou bol "remake" beatlesáckeho hitu "Come Together". Potom sa zúčastneným prihovoril a všetkých v Londýne privítal šéf organizačného výboru hier Sebastian Coe: "Všetkým krajanom odkazujem - vďaka, že toto je dnes možné. Všetkým chceme ukázať, že Londýn je jedno z najfantastickejších miest na svete. Toto je náš čas. Určite jedného dňa povieme našim deťom a vnukom - urobili sme to dobre."

Šéf MOV Jacques Rogge vo svojom príhovore zdôraznil, že Londýn vytvára rekord organizáciou tretej olympiády. V presvedčení skvelých hier poďakoval všetkým, ktorý tento sviatok športu nachystali: "Najmä sa chcem poďakovať tisícom dobrovoľníkov, ktorí nás tu privítali nádhernými úsmevmi. Krajina, ktorá šport miluje, je vlastne jeho rodiskom v modernej podobe. Blahoželám všetkým športovcom, ktorí môžu na týchto hrách štartovať."

Rogge následne požiadal kráľovnú Alžbetu o otvorenie olympiády. Stalo sa tak o 1.18 SELČ, keď doznela tradičná formulka "Vyhlasujem hry v Londýne, ktoré slávia tridsiatu olympiádu modernej éry, za otovrené." Olympijský oheň priviezli po rieke Temža na motorovom člne pod patronátom charizmatického anglického futbalistu Davida Beckhama. Pochodeň na brehu prevzal britský veslársky šampión Steven Redgrave. Medzitým sa na štadióny zložili sľuby rozhodcov, trénerov a za športovcov majsterka taekwonda Sarah Stevensonová sľúbila: "V mene všetkých súťažiacich sľubujem, že na olympijských hrách budeme vystupovať ako čestní súperi, rešpektujúci pravidlá za šport bez dopingu a drog, v rytierskom duchu pre slávu športu a česť našich tímov."

Štvornásobný olympijský víťaz Redgrave oheň priniesol na štadión a odovzdal ho šestici mladých športovcov a športovkýň. Ceremoniál pokračoval "rozmnožením" pochodne a zo šiestich faklí sa preniesol do desiatok akýchsi lievikov, ktoré vytvorili v strede štadióna kruhový útvar. Ramená čaše sa zdvihli, za obrovského ohňostroja z olympijského parku a za znenia záverečného partu "Eclipse" od legendárnych Pink Floyd sa olympijský oheň rozhorel bez individuálneho autorstva v kolektívnom súzvuku. Svoj tuš zahral Sir Paul McCartney, udrel zvon a člen legendárnej kapely Beatles zahral spolu so sprievodnou skupinou "Hey Jude", jeden z najväčších hitov slávnej éry konca 60-tych rokov minulého storočia.
 
 
 
 

Vyberte región