Nádvorie humenského múzea začala zdobiť zrekonštruovaná stará studňa

19.12.2005 Celý región

Humenné 19. decembra (TASR) - Studňa nádeje z prelomu 12. a 13. storočia začala v týchto dňoch po rozsiahlej rekonštrukcii zdobiť nádvorie kaštieľa Vihorlats...
Humenné 19. decembra (TASR) - Studňa nádeje z prelomu 12. a 13. storočia začala v týchto dňoch po rozsiahlej rekonštrukcii zdobiť nádvorie kaštieľa Vihorlatského múzea v Humennom.

Spomínanú studňu objavili na nádvorí vďaka náhode, keď pod nákladným autom praskla betónová kocka. \"Ide o prvý krok, po ktorom by mala nasledovať rekonštrukcia celkového nádvoria, ale vzhľadom na finančne veľmi náročnú akciu nepredpokladám, že to bude hneď. Z toho dôvodu sme vytvorili na tomto nádvorí komorný priestor, kde budeme organizovať určité podujatia, \" uviedol dnes pre TASR riaditeľ múzea Vasil Fedič. Dodal, že dôvod, prečo studňu v minulosti zasypali, sa nepodarilo múzejníkom vypátrať.
Počas rekonštrukcie 10-metrov hlbokého diela, ktoré si vyžiadalo náklady v objeme zhruba pol milióna korún, zo studne a jej okolia vyviezli asi 70 ton sutiny. Prekryli ju baldachýnom a upravili aj jej okolie.
\"Až jarné vrty ukážu, do akých rozsiahlych prác sa na nádvorí, ktoré má zhruba 600 metrov štvorcových, budeme môcť pustiť, \" doplnil Fedič.
 

Vyberte región