K turistickým lákadlám snínskeho regiónu patrí cezhraničná cyklistika

11.08.2013 Snina

Snina 11. augusta (TASR) - Za historickými pamiatkami, prírodnými krásami či rekreačnými strediskami Zemplína cestujú dovolenkujúci Slováci počas leta nielen autom, vlakom či autobusom, ale čoraz častejšie už aj na bicykli. K viacerým turistickým cieľom totiž smerujú novovybudované cyklotrasy.

Narastajúcej popularite sa tešia v poslednom období napríklad nové cyklotrasy v sninskom regióne. Pri ich výstavbe spolupracovali dobrovoľníci z organizácie Fénix s mestom Snina a obcou Stakčín. Rozpočet projektu, ktorý finančne podporila Karpatská nadácia, hradil okrem výstavby a značenia ciest pre cyklistov aj tlač propagačných materiálov, máp a výrobu niekoľkých informačných panelov.

"Posledné dve cyklotrasy sme vybudovali po trase bývalých úzkokoľajok vo Vihorlatských vrchoch, ktorými sa pred mnohými rokmi zvážalo drevo na píly v Snine a Stakčíne," informoval TASR Jozef Talarovič z organizácie Fénix. Dodal, že prvá 16-kilometrová trasa s názvom Po sninskej úzkokoľajke sa začína v Snine pri cintoríne z čias 1. svetovej vojny. Z jej trasy možno odbočiť na spojky smerujúce k novému biokúpalisku na Sninských rybníkoch alebo hraničnému priechodu Ubľa - Malyj Bereznyj. Pokračovaním po hlavnej trase sa dostanú cyklisti až do obce Zemplínske Hámre, kde je aj počas tohto leta v prevádzke letné kúpalisko.

Po stakčínskej úzkokoľajke, ktorá je dlhá deväť kilometrov, vyrážajú cyklisti zo Stakčína k Barankovmu mostu a lúke na Šponárni. "Odtiaľ je možné napojiť sa na cyklistickú karpatskú magistrálu, ktorá smeruje následne cez ukrajinské územie až do Rumunska," priblížil Talarovič s tým, že k najnovším cyklotrasám v okolí Sniny patrí aj vyše päťkilometrový Cyklochodník planét. V tomto prípade sa dá spojiť cyklistika s poznávaním astronómie, a to návštevou neďalekého observatória a planetária na Kolonickom sedle.

Turistov priťahujú i drevené kostolíky

Sninský región je v centre pozornosti domácich a zahraničných turistov aj vďaka unikátnym dreveným kostolíkom, ktoré sa zachovali vo viacerých obciach, kde žije rusínske obyvateľstvo. Osem kostolíkov spája 104-kilometrový Cyklochodník ikon začínajúci sa pri Novej Sedlici a končiaci pri Inovciach v okrese Sobrance.

Veľmi málo cyklistov si pri návšteve sninského regiónu nechá ujsť návštevu Národného parku (NP) Poloniny. Aj počas tohto leta tam prichádzajú obdivovať nedotknutú prírodu v okolí vodárenskej nádrže Starina a blízke Bukovské vrchy, ktoré sú domovom vlka, rysa či medveďa. Mnohí cykloturisti pritom vyrážajú z územia NP za turistickými cieľmi do susedného Poľska.

Cezhraničnú cyklistiku ponúka napríklad trasa Zeleného bicykla prechádzajúca obcou Stakčín popri vodárenskej nádrži Starina na slovensko-poľský hraničný bod Ruské sedlo. Jej pokračovaním na území Poľska je cesta smerujúca do obce Roztoki Górne, z ktorej sa vydávajú cyklisti za rôznymi turistickými cieľmi poľského Bieszczadskeho parku narodoweho.
 

Vyberte región