Farkašová najúspešnejšou paralympioničkou: Je to čerešnička na torte

26.03.2014 Bratislava

Bratislava 25. marca (TASR) - Reprezentanti Jakub Krako a Henrieta Farkašová podčiarkli na XI. zimných paralympijských hrách hrubou čiarou dominanciu Slovenska v zjazdovom lyžovaní. Na svahu v Soči vybojovala úspešná dvojica dokopy päť zo siedmich získaných medailí, Farkašová sa navyše zapísala do historických tabuliek ako najúspešnejšia Slovenka na vrcholnom podujatí zdravotne postihnutých.

Obaja si spoločne s ďalšími dvoma medailistami, bronzovou Petrou Smaržovou a strieborným Miroslavom Harausom prevzali od premiéra Roberta Fica ocenenie za úspešnú reprezentáciu krajiny. Rovnakej pocty sa dostalo aj zlatej olympioničke z biatlonu Anastasii Kuzminovej či úspešnému lyžiarovi Adamovi Žampovi. "Som veľmi rada, že aj najvyšší predstavitelia štátu nás prijali, tešia sa spolu s nami a vedia oceniť našu snahu a výkony," povedala po ceremoniáli Farkašová.

Práve zrakovo postihnutá lyžiarka sa stala v Soči najúspešnejšou slovenskou paralympioničkou so ziskom dvoch zlatých a jedného bronzového kovu. Veľké oslavy úspešných výsledkov sa však ešte nekonali, po návrate na Slovensko ich utlmila prevládajúca únava. "Zatiaľ sme oslavovali len v kruhu najbližších. Priletela som domov vcelku vyčerpaná, časom však opadol zo mňa stres a teraz sa už cítim oddýchnutá. Oslavy ešte určite prídu postupne a niekedy na konci apríla by sme mali mať spoločný záver sezóny," zhodla sa Farkašová so svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou.

Obom už patrí v súčasnosti označenie najúspešnejšej slovenskej paralympijskej dvojice. Súčtom získaných medailí spred štyroch rokov z Vancouveru a terajších zo Soči sa na najvyšší stupienok postavili päťkrát, v zbierke majú aj jeden strieborný a bronzový kus cenného kovu. "Je to čerešnička na torte, ďalší bonus. Užívame si to," hľadala slová 27-ročná lyžiarka. Následne ju vtipne doplnila o tri roky mladšia Šubrtová: "Kladieme si otázku, či máme ísť ešte aj do Kórejskej republiky, aby nás nikto nepredbehol. V každom prípade, je to veľmi príjemné."

Dôležitým krokom pre podporu zdravotne postihnutých športovcov bolo "zrovnoprávnenie" podpory olympionikov a paralympionikov zo strany štátu. Obe skupiny tak už po Soči majú nárok za medailový úspech na rovnako veľkú odmenu, situácia sa stabilizovala aj v rámci uvoľnených finančných prostriedkov na prípravu účinkovať na veľkých fórach. Oficiálne bariéry sa tak stali minulosťou, zatiaľ však len na papieri. "Pravda je taká, že sledovanosť či divácka podpora olympionikov bude vždy väčšia. Je to tak zaužívané. Mohlo by nám pomôcť spojenie paralympijského hnutia s olympijským tak, ako je tomu napríklad v Kanade či USA. Ďalšou vecou je mediálny priestor. Súperky z Veľkej Británie sa nám dokonca sťažovali, že ich britské médiá neustále otravujú s rozhovormi. Lepším smerom sa to však uberá aj na Slovensku, čo nás obe teší," zhodnotila situácia Šubrtová.

Štvornásobný paralympijský víťaz na zjazdovke Jakub Krako, ktorý od detstva zápasí s dystrofiou sietnice, sa má taktiež čím pochváliť. Pri preberaní ocenenia ho zdobil na krku visiaci zlatý kov, ten strieborný sa opieral o hruď jeho navádzača Martina Motyku. "Je to veľká pocta a príjemná povinnosť. Tento mesiac bol jeden z najlepších a najúspešnejších v mojom živote. Človek to musí zažiť na vlastnej koži, pretože ťažko sa o tom rozpráva, keď vo vás prevláda množstvo emócií," povedal 23-ročný reprezentant.

Vlajkonosič paralympijského družstva SR v Soči získal na ZPH vo Vancouveri štyri cenné kovy, z toho až tri odrážali najjagavejší lesk. V Rusku sa musel uspokojiť s jedným zlatom aj striebrom, napriek tomu zažil krajšie chvíle práve počas pobytu pri brehoch čiernomorského mesta. "Dve veci na vysokej úrovni sa ťažko porovnávajú. Na Vancouver mám pozitívne spomienky, na Soči však ešte krajšie. Len dva mierne výpadky po mojich chybách to celé trošku negujú a vyrovnávajú. Hoci ma budú ešte dlho prenasledovať, svoje očakávania som predčil," dodal.

Štvorročná snaha o ďalšie úspechy na paralympijskej scéne nemala v prípade Jakuba Kraka ľahký priebeh. Napriek niekoľkým personálnym zmenám však dokázal úspešné obdobie premeniť na ďalšie míľniky športovej kariéry. "Zmenil sa mi tréner aj navádzač. Príprava bola rovnaká ako pred Vancouverom a zhodnotil by som ju na dvojku. Vždy sa dá niečo zlepšiť," uvádza Krako, ktorého čaká v nasledujúcom období krátky, no zaslúžený oddych: "Mesiac nebudem nič robiť, budem sa snažiť venovať hlavne škole. Následne začnem s ďalšou prípravou."
 

Vyberte región