O neplatnosti rozviazania pracovného pomeru v Cemmthome Prešov rozhodne súd

24.10.2006 Prešov

Prešov 24. októbra (TASR) - O neplatnosti rozviazania pracovného pomeru dvoch pracovníčok prešovskej spoločnosti Cemmthome má po viac ako roku rozhodnúť najb...
Prešov 24. októbra (TASR) - O neplatnosti rozviazania pracovného pomeru dvoch pracovníčok prešovskej spoločnosti Cemmthome má po viac ako roku rozhodnúť najbližšie súdne pojednávanie.

Dôvodom, prečo vo firme na výrobu kabeláže s francúzskym investorom došlo k prepúšťaniu, bolo podľa člena Predsedníctva OZ KOVO pre Prešovský a Košický kraj Jozefa Balicu založenie základnej odborovej organizácie (OO). \" Francúzsky zamestnávateľ reagoval tak, že vyhodil do niekoľkých dní od založenia predsedníčku OO a do troch mesiacov aj podpredsedníčku. Vnímame to ako porušenie ústavných práv, pretože zamestnávateľ a hlavne zahraničný investor nemôže takto pristupovať k zamestnancom. Tí boli zastrašovaní, čo je svojím spôsobom určitý precedens, \" uviedol dnes pre TASR Balica. Dodal, že v novembri je pozvaný na výsluch.
Podľa Balicu zamestnávateľ síce nikdy neprizná, že dôvodom prepúšťania sú aktivity v OO, ale znižovanie stavov, a podobne. \"Naše funkcionárky podliehali ochrane, preto zamestnávateľ pri prepúšťaní potreboval súhlas OO, resp. zamestnaneckej rady, no nestalo sa tak, a v tom je celý problém, \" doplnil Balica. Povedal, že takýto postup je praxou aj v mnohých iných organizáciách, \"len sa o tom verejne nehovorí\". Termín najbližšieho súdneho pojednávania Balica nevedel spresniť.
 

Vyberte región