Na predvolebných letákoch sa objavujú symboly miest a obcí

23.11.2006 Celý región

Hanušovce/Bratislava 23. novembra (TASR) - Množstvo letákov, či plagátov súvisiacich s volebnou kampaňou pred nadchádzajúcimi decembrovými komunálnymi voľbam...
Hanušovce/Bratislava 23. novembra (TASR) - Množstvo letákov, či plagátov súvisiacich s volebnou kampaňou pred nadchádzajúcimi decembrovými komunálnymi voľbami obsahuje znaky miest a obcí, medzi ktoré patria aj erby.

Podľa viacerých predstaviteľov samospráv na Zemplíne kandidáti na posty starostov, primátor ale aj poslancov do obecných či mestských zastupiteľstiev používajú tieto erby svojvoľne bez potrebného súhlasu. Dopúšťajú sa tak podľa nich priestupku voči ustanoveniam príslušného zákona 369. \"Zákony Slovenskej republiky striktne neupravujú používanie obecnej či mestskej heraldiky. Je na zvážení konkrétnej obce či mesta či vo svojom všeobecne záväznom nariadení stanoví pravidlá používania svojho erbu, \" uviedla dnes pre TASR Silvia Miháliková z komunikačného odboru Ministerstva vnútra SR. Dodala, že obec môže určité používanie erbu zakázať, respektíve sa na používanie erbu môže vzťahovať povolenie. Odpoveď na otázku, či kandidáti v predvolebnej kampane porušili spôsob používania spomínaných znakov, môže dať iba príslušný samosprávny orgán. \"Erb je symbolom obce a mesta, zaslúži si teda dôstojné zaobchádzanie. V zásade platí, že občan by nemal používať obecný erb vo svojej súkromnej pečiatke či na súkromnom listovom papieri, pretože môže vzbudiť zdanie, že je zástupcom obce a koná v jej mene, \" doplnila Miháliková.
Predstavitelia humenskej samosprávy v týchto dňoch požiadali všetkých kandidátov, aby mestské znaky na svojich plagátoch prelepili.
 

Vyberte región