V Argentíne po finále vypukli výtržnosti, zranilo sa najmenej 70 ľudí

14.07.2014 Celý región

Buenos Aires 14. júla (TASR) - Najmenej 70 ľudí sa zranilo a ďalšie desiatky skončili v rukách polície pri stretoch v Buenos Aires len niekoľko hodín po tom, ako argentínski futbalisti prehrali vo finále MS s Nemeckom 0:1.

Medzi zranenými je aj 15 policajtov, ktorí sa snažili zabrániť priaznivcom vo vyčíňaní. Tí rozbíjali okná a poškodili množstvo vozidiel v centre mesta. Muži zákona museli proti výtržníkom použiť vodné delá či slzný plyn.

Mestá v Argentíne boli v nedeľu preplnené fanúšikmi, ktorí sa združovali pred začiatkom finálového duelu na uliciach či v baroch. Národný tím povzbudzovali až do poslednej chvíle, no Mario Götze v 113. minúte stretnutia zmaril ich nádeje na prvý titul po 28 rokoch. Z tvárí fanúšikov bolo vidieť zmiešané pocity - smútok, ale aj hrdosť.

"Som nesmierne smutný. Ťažko niečo vysvetliť," uviedol sklamaný 56-ročný Luis Lanzzoni. Viacerí priaznivci však aj napriek prehre nestrácali optimizmus. "Som hrdý, že som Argentínčan. Obliecť si dres v deň finále je pocit na nezaplatenie. Hráči po veľmi dlhej dobe priniesli do krajiny radosť. Ďakujeme," vyhlásil vysokoškolský študent Marcelo Dailoff.

Tím okolo hviezdneho Lionela Messiho by sa mal vrátiť do Buenos Aires v pondelok. "Hráči dali do toho všetko - srdcia aj duše. Prehrali najlepším možným spôsobom, nie ako Brazília, ktorá sa rozbila na kúsky. Pôjdem na letisko privítať ich a poďakovať za všetko, zaslúžili si to," uviedla 32-ročná fanúšička futbalu Lorena Haková.

Argentína tak má po nedeľňajšom finále stále "iba" dva tituly, v roku 1978 z domáceho turnaja, resp. z Mexika 1986.
 

Vyberte región