Fanúšikovia Nemecka sa dočkali titulu, Berlín žiaril ohňostrojom

14.07.2014 Celý región

Berlín 14. júla (TASR) - Nekonečná eufória zavládla medzi futbalovými fanúšikmi Nemecka po záverečnom hvizde vo finále MS 2014. Štvrť milióna priaznivcov sledovalo a oslavovalo štvrtý titul národného tímu v histórii v okolí Brandenburskej brány v Berlíne, kde sa začali zhromažďovať ľudia už šesť hodín pred úvodným výkopom. Po jedinom presnom zásahu do siete Argentíny z kopačky Maria Götzeho v 113. minúte stretnutia sa hlavným mestom rozliehali výkriky radosti, opakovaný potlesk a tiekli slzy šťastia.

"Budeme majstrami sveta! Budeme majstrami sveta!" ozývalo sa z davu a o pár minút na to sa tieto "predpovede" naplnili. Nemci čakali na zlato 24 rokov, po striebre na MS 2002 a bronzoch zo šampionátov 2006 a 2010 sa tak opäť dostali na futbalový Olymp. Ako náhle kapitán Philipp Lahm na štadióne Maracana v Rio de Janeiro zodvihol nad hlavu trofej pre víťazov, v okolí Brandenburskej brány vypukol masívny ohňostroj. Zápas sa však od začiatku nevyvíjal jasne v prospech Nationalelf a pri nejednej šanci Argentíny zatajili fanúšikovia dych. "Zápas bol dramatický a vzrušujúci. Veľmi dlho sme čakali na titul, veď na posledných svetových šampionátoch sme boli dvakrát tretí. Je to neskutočný pocit," uviedol pre agentúru AP Leon Tober z východného Berlína.

Neoslavovalo sa však len v hlavnom meste. Tisíce priaznivcov zaplnili ulice po celej krajine. Svetovým šampionátom žilo každé väčšie či menšie mesto a dedina. "Niečo neskutočné, pocity sa ani nedajú opísať. Konečne sme sa dočkali. Stalo sa to skutočnosťou, sme hrdí na tento tím," zhodla sa skupinka priaznivcov v Hamburgu, kde bola vytvorená "fan zóna" na štadióne FC St. Pauli. Najväčšie oslavy sú však naplánované na utorok po návrate reprezentantov do rodnej krajiny, keď by mali vystúpiť pred davy fanúšikov aj s tradičnou trofejov pre svetových šampiónov.

Finálový duel si nenechali ujsť ani najvyšší predstavitelia krajiny. Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier sledoval napínavý duel v Berlíne s argentínskym veľvyslancom. Po záverečnom hvizde mal viac dôvodov na radosť. "Snívali sme, že sa staneme majstrami sveta a sen sa stal skutočnosťou," tešil sa Steinmeier.
 

Vyberte región