Cieľom J&T je vytvoriť v Tatrách silnú investičnú spoločnosť

05.12.2006 Poprad

Vysoké Tatry 5. decembra (TASR) - Štyri roky pôsobenia vo Vysokých Tatrách priniesli pre najväčšieho súčasného investora finančnú skupinu J&T isté rozčarovan...
Vysoké Tatry 5. decembra (TASR) - Štyri roky pôsobenia vo Vysokých Tatrách priniesli pre najväčšieho súčasného investora finančnú skupinu J&T isté rozčarovanie. Jej predstaviteľ Peter Korbačka dnes pre TASR konštatoval, že doposiaľ tu preinvestovali len na stavebných prácach asi miliardu korún.

Spomenul rekonštrukciu liečebného domu Hviezdoslav na Štrbskom Plese na päťhviezdičkový Grandhotel. \"Prebieha rekonštrukcia hotela Helios na trojhviezdičkový hotel a rozbehla sa rekonštrukcia lyžiarskych zariadení v Tatranskej Lomnici a Smokovci. \"
Pripomenul, že vzhľadom na absentujúce jasné legislatívne podmienky pre rozvoj cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách, chýbajúcu zonáciu a územný plán postupovali doposiaľ \"slalomovým efektom prostredníctvom výnimiek, čo je nekoncepčné\". Cieľom je pritom investovať do ubytovacích zariadení vyššieho štandardu nie so zámerom rozširovať existujúcu lôžkovú kapacitu, skôr naopak - zlepšiť kvalitu na úkor kvantity. \"V súčasnosti majú Tatry 14 až 15 000 postelí. Našou víziou - a v tom sa zhodujeme aj s ochranármi - je znížiť lôžkovú kapacitu možno na 10 až 11 000, ale zvýšiť kvalitu a štandard. \" Spresnil, že namiesto dvojhviezdičkových hotelov bude mať hosť k dispozícii luxusnejšie s kvalitnými službami. Zvýši sa pridaná hodnota a prácu nájde viac ľudí. Náročnejšia klientela minie v Tatrách viac. Výhodou je dobre situované letisko Poprad-Tatry, odkiaľ sa možno dopraviť do jednotlivých tatranských stredísk za 20 minút.
Ďalšou aktivitou je rozvoj dopravných zariadení a služieb, ktorých súčasná úroveň je nezriedka predmetom kritiky návštevníkov Tatier. V najbližších piatich rokoch chcú podľa Korbačku preinvestovať asi 10 miliárd Sk. V hoteloch, dopravných zariadeniach a službách by sa malo primárne zamestnať asi 2 000 ľudí, sekundárne o niekoľko tisíc viac. \"Nežiadame investičné stimuly, ale legislatívne podmienky, \" zdôraznil.
Rozvoj cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách sa sústreďuje na tri existujúce strediská - Tatranskú Lomnicu, Smokovce a Štrbské Pleso. Finančná skupina J&T chce, aby sa k nej v budúcnosti pridali ďalší investori, aby tak vznikla \"jedna veľká investičná spoločnosť\". Na otázku, či už prebehli nejaké rokovania v tomto smere, Korbačka odpovedal, že zatiaľ tento zámer vnímajú ako \"otvorené dvere\". Spresnil, že aktuálny bude možno o štyri-päť rokov po dobudovaní infraštruktúry, pričom cieľom je jednotný manažment.
 

Vyberte región