Pediatri mali svoj deň v Prešove

07.12.2006 Prešov

Prešov 7. decembra (TASR) - Približne 200 detských lekárov zo Slovenska, prevažne z Prešovského a Košického kraja, sa zišlo dnes na VIII. Prešovskom pediatri...
Prešov 7. decembra (TASR) - Približne 200 detských lekárov zo Slovenska, prevažne z Prešovského a Košického kraja, sa zišlo dnes na VIII. Prešovskom pediatrickom dni, aby si vymenili aktuálne poznatky v svojom medicínskom odbore.

V dvoch sekciách pre lekárov a pre sestry odznelo dovedna 31 vystúpení slovenských odborníkov a hostí z Česka. Týkali sa takých oblastí ako popáleninová trauma u detí, poranenia hrudníka v detskom veku, liečba prieduškovej astmy u detí či perspektívy očkovania v 21. storočí. Hovorilo sa aj o možnosti preventívneho využitia probiotík u detí a u mladistvých.
Nestor slovenskej detskej imunológie a alergológie Ivan Hruškovič predniesol niekoľko svojich záverov zo sledovania alergických detí. Ide o stále väčší problém, ktorý sa komplikuje a ani moderná medicína nemá odpovede na všetky otázky. Medzi referujúcimi bol aj Milan Dragula, prezident Slovenskej lekárskej komory.
Exminister zdravotníctva SR Tibor Šagát v rozhovore pre TASR ocenil význam takýchto vzdelávacích aktivít pediatrov. Teší ho aj záujem o ne, ktorý je základnou podmienkou pre to, aby sa pediatria robila dobre. Podľa Šagáta je aj napriek problémom organizácia starostlivosti o detského lekára v SR na veľmi vysokej úrovni v porovnaní s inými krajinami. Ocenil, že zostal inštitút detského lekára a neprešlo sa na model rodinného lekára. \"Dúfam, že tento model sa tu zachová, \" dodal. Ako naliehavú úlohu do budúcnosti vidí potrebu ďalšej humanizácie a rozvoja vzťahu detský lekár, rodič, dieťa.
Primár Kliniky pediatrie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A Reimana v Prešove Ján Kovaľ vyzdvihol fakt, že odborné podujatie má dve sekcie. Odborný program pre sestry je súčasťou programu od vzniku tohto podujatia, pretože podľa primárovho presvedčenia musí byť jednotný postup oboch zložiek. Sestry, pričom v auditóriu sedeli aj poslucháčky Fakulty zdravotníctva Prešovskej univerzity, sa zaoberali svojimi skúsenosťami na také témy ako sa správať k dieťaťu s chorobou, špecifiká manažmentu bolesti u detí, príjem dieťaťa s traumou či sociálne aspekty diabetu u detí.
 

Vyberte región