V poradí 34. prehliadka ľudovej piesne Makovická struna má víťazov

10.12.2006 Bardejov

Bardejov 9. decembra (TASR) - Renáta Kantuľaková zo Sečoviec, sestry Simona a Nikola Kačmarové zo Stročína a trio Ivan Bulík, Peter Blizman a Branislav Lajčá...
Bardejov 9. decembra (TASR) - Renáta Kantuľaková zo Sečoviec, sestry Simona a Nikola Kačmarové zo Stročína a trio Ivan Bulík, Peter Blizman a Branislav Lajčák z Jarabiny sa stali víťazmi 34. ročníka prehliadky ukrajinskej a rusínskej ľudovej piesne Makovická struna.

Finálový koncert s vyhlásením laureátov v troch kategóriách sa konal dnes v Bardejove. Účinkovalo vyše 70 víťazov siedmich kôl v regióne Humenného, Svidníka, Bardejova, Prešova, Košíc, Starej Ľubovne a Spišskej Novej Vsi. Predseda Ústrednej rady Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenska so sídlom v Prešove Ivan Laba v rozhovore pre TASR vyzdvihol fakt, že prehliadka ako jeden z vrcholov každoročných kultúrnych aktivít úspešne rozvíja tradíciu. Tí, ktorí už na Makovickej strune uspeli, sa venujú buď štúdiu ľudovej piesne, alebo ďalej \"pokračujú v interpretácii ľudových piesní v mnohých súboroch\".
Jedného z najmladších tohoročných finalistov, žiaka siedmeho ročníka ZŠ v Chmeľovej v okrese Bardejov Patrika Šurkalu z obce Becherov, ktorý dostal cenu poroty, priviedol k spievaniu otec. \"Také staré, pekné to je, \" povedal o tom, čo sa mu na ľudovej piesni páči. Tú, ktorú interpretoval v súťaži našli v rádiu. \"Sestra ju napísala na papier, ja som sa ju naučil, upravili mi ju, \" prezradil.
Koncert scenáristicky a režijne pripravila Anna Derevjaniková, spevákov vo všetkých kategóriách sprevádzala rozšírená ľudová hudba folklórneho súboru Šarišan z Prešova. Účastníci koncertu uctili si pamiatku jedného z dlhoročných členov realizačného tímu prehliadky, ľudového muzikanta Vincenta Fedora, ktorý náhle umrel tesne pred vyvrcholením tohto ročníka. Hosťom finále bola jedna z najznámejších speváčok ukrajinských a rusínskych piesní Mária Mačošková. Tohto roku si pripomenula 50. výročie začatia svojej profesionálnej kariéry. Objavila ju práve prehliadka v Bardejove.
Prvýkrát sa finálový koncert so všetkými účinkujúcimi prenesie aj do Prešova. Uskutoční sa v nedeľu 10. decembra.
Prehliadku podporilo Ministerstvo kultúry SR v programe Kultúra národnostných menšín 2006.
 

Vyberte región