Fialková získala už tretiu medailu, v stíhačke vybojovala bronz

28.01.2015 Celý región

Osrblie 28. januára (TASR) - Na Svetovej zimnej univerziáde sa zrodila v stredu v Osrblí pre slovenských vysokoškolákov ďalšia medaila. V stíhacích pretekoch na 10 km pridala biatlonistka Paulína Fialková do svojej doterajšej zbierky striebro a vrátane zlata v šprinte a bronzu vo vytrvalostných pretekoch patrí medzi najspoľahlivejšie zberateľky vzácnych kovov na SZU. Zlato patrilo Ruske Jevgeniji Pavlovovej, Fialková za ňou zaostala o 38,2 sekundy.

Paulína Fialková si zo zlatého šprintu preniesla do stíhačky komfortný 30-sekundový náskok pred druhou Ruskou Pavlovovou a keďže obe Češky Landová a Puskarčíková sa zo zoznamu štartujúcich vyškrtli, od ďalšej v poradí Kazašky Višnevskej ju delila bez dvoch sekúnd celá minúta. Na strelnici vládli ideálne bezveterné podmienky a bolo treba len ustrážiť zvýšený pulz a značný divácky tlak.

Pre Paulínu Fialkovú bola dôležitá hneď prvá streľba, aby sa upokojila a značný náskok aj zveľadila. Hneď po nej s chybami na štvrtom a piatom terči dvakrát krúžila na trestnom okruhu a keďže Pavlovová vybielila všetkých päť terčov, ocitla sa na prvom mieste, Fialková na ňu strácala 9,9 sekundy. O zlato súperili len dve, ďalšie prenasledovateľky za nimi už priepastne strácali. Vzájomná konfrontácia na druhej streľbe ležmo dopadla zhodne bezchybne, no Ruska už viedla na medzičase o 19 sekúnd.

Paulína Fialková si neustále udržiavala nádej na zlato (celková strelecká bilancia 2-0-1-0) a v podstate to bola pred prvom streľbou stojmo záležitosť len jedného výstrelu. Šanca aj nastala a keby Fialková sklopila štvrtý stojkový terč, stratu na Rusku mohla zmazať. Nestalo sa, 29,1 sekundy straty však stále nebolo priveľa.

Posledných päť terčíkov bolo v podaní oboch líderiek mimoriadne dramatických. Najskôr ich odstrieľala Pavlovová, minula len raz a to jej stačilo na zlato. Fialková síce vybielila všetky terče, no 25,2 s medzeru za Ruskou už v záverečnom okruhu nemohla zlikvidovať. Pre slovenský biatlon v histórii SZU vybojovala striebro a biatlonový medailový účet stanovila na 6-5-8.

Paulína Fialková sa veľmi radovala zo striebra, aj keď ju mnohí pasovali na zlato. "Ja som šťastná, v Osrblí každý deň, vychádza mi všetko, len na prvej položke to dnes nebolo dobré, ale to sa stáva."

Všetky tri medaily má už vo vlastníctve. "Pekná zbierka, pred univerziádou som si ich pozrela a veľmi sa mi páčili, aj som si povedala, že by sa zišlo ich mať doma vo všetkých leskoch."

Paulíne Fialkovej nevyšla najmä prvá streľba. "Ja som už po prvej položke vedela, že to zlato nebude, bežecky som sa dobre necítila a bolo vidieť na mne únavu, so striebrom som však spokojná."

Medaily značne motivujú. "Aj do seriálu Svetového pohára, ak mi vyjde streľba, aj bežecký výkon ma podrží, som o tom presvedčená. Dnes som nebola nervózna, mala som rany hore, upravila som si mieridlá a druhá položka už bola dobrá, žiadnu chybu som neurobila. Doma je doma, zo všetkých stredísk sa mi tu súťaží najlepšie a ja si univerziádu užívam."

Výsledky

stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Jevgenija Pavlovová (Rus.) 30:45,1 (2 tr. okr.), 2. Paulína Fialková (SR) +38,2 (3), 3. Kristina Smirnovová (Rus.) 1:45,8 (2), 4. Anna Kistanovová (Kaz.) 2:49,0 (3), 5. Jana Bondarová (Ukr.) 3:01,8 (7), 6. Kristina Ilčenková (Rus.) 3:16,7 (5), ...19. Alžbeta Majdišová 5:16,4 (3), 22. Lucia Šimová 6:00,2 (4), nedobehli Janka Maráková a Andrea Hôrčíková (všetky SR) obe -okruh
 

Vyberte región