Prvá časť zimnej univerziády skončila, Slováci predali štafetu Granade

01.02.2015 Celý región

Štrbské Pleso 1. februára (TASR) - Záverečným ceremoniálom sa skončila prvá časť 27. svetovej zimnej univerziády (SZU), ktorú Slovensko hostilo od 24. januára do 1. februára. V strediskách na Štrbskom Plese a Osrblí sa súťažilo v behu na lyžiach, skokoch na lyžiach, severskej kombinácií a biatlone. Slovensko v nedeľu na Štrbskom Plese odovzdalo štafetu španielskej Granade, ktorá je hlavným organizátorom SZU a podujatie privíta od 4. do 14. februára.

Ceremoniál odštartoval slovenskou štátnou hymnou, nasledoval príchod vlajok zúčastnených krajín a jednotlivé príhovory. "Desať mesiacov uplynulo od chvíle kedy nás oslovili predstavitelia FISU s výzvou o pomoc Španielsku. Skúseností z predchádzajúcich univerziád z rokov 1987 a 1999 nás motivovali ukázať svetovým univerziádnym športovcom, že vieme nadviazať na úspešnú históriu a zorganizovať podujatie v extrémne krátkom čase, za osem mesiacov. Ďakujem vám všetkým za príjemnú atmosféru počas deviatich súťažných dní v srdci Vysokých Tatier a Osrblí," uviedol počas záverečného príhovoru podpredseda Organizačného výboru svetovej zimnej univerziády (OV SZU) Július Dubovský. Na jeho slová nadviazal i viceprezident medzinárodnej federácie univerzitného športu (FISU) Oleg Maticin: "Gratulujem športovcom, verte vašim snom a cieľom, snažte sa byť najlepšími a víťazstvo bude vaše. Ani jeden z výkonov by nebol možný bez silného záväzku hostiteľskej krajiny Slovenska, ktorá zorganizovala toto podujatie. Urobili ste naozaj veľký kus práce v rekordne krátkom čase, aby sa hry odohrali na najvyššej úrovni. Zároveň vám patrí vďaka za vašu profesionalitu a zapálenosť." Po hymne FISU došlo k zveseniu vlajky FISU, ktorá sa odovzdala Granade ako i pochodeň s ohňom.

Slovensko sa muselo približne od mája minulého roka popasovať s odstránením následkov veternej kalamity v priestoroch športového areálu FIS, rekonštrukciou rozhodcovských veží, tribún pre trénerov, namontovaním chladiaceho systému a chladiacej jednotky na mostík HS-100. Hlavnými otázkami boli modernizácia športovísk, doprava, či ubytovanie účastníkov a hostí. "Myslím si, že to bolo zorganizované na veľmi vysokej úrovni. Pravdupovediac nikto neočakával až takýto obrovský úspech, ale všetci sme verili, že to dopadne na sto percent. To, čo urobil organizátor za šesť mesiacov je naozaj neuveriteľné. Myslím si, že z organizačnej i technickej stránky to dopadlo na jednotku, z každej strany som počúval iba chvály, najmä od všetkých delegácií," hodnotil riaditeľ FISU pre zimné univerziády Milan Augustín.

V medailovej bilancii krajín po 26-tich disciplínach jednoznačne dominuje Rusko s 39-timi (14-12-13) kovmi pred Kazachstanom (3-4-0) a Poľskom (2-1-4). Slovensko figuruje priebežne na 8. pozícii vďaka trom medailám biatlonistky Paulíny Fialkovej, ktorá získala zlato, striebro i bronz. "Čo sa týka našich výsledkov, tak biatlonisti potešili nielen nás organizátorov, ale i celú slovenskú športovú verejnosť, pretože to, čo dokázala Paulína Fialková svojím výkonom a ziskom troch medailí, prakticky kompletnou súpravou, tak vysoko prevýšila akékoľvek očakávania, ktoré boli hlavne zo strany Slovenskej asociácie univerzitného športu. Naši športovci teda odchádzajú do Granady so vztýčenou hlavou a veria, že poniektorí z nich ešte nejaké medaily získajú," konštatoval pre TASR športový riaditeľ OV SZU Peter Chudý.

Svetová zimná univerziáda v Tatrách bol projekt, na ktorom spolupracovalo i množstvo ľudí, pričom významnú časť tvorili dobrovoľníci. Tých bolo na Štrbskom Plese a v Osrblí 230, z čoho bolo až 140 dievčat. Na Štrbskom Plese ich bolo 175, v Osrblí 55. Drvivú väčšinu dobrovoľníkov tvorili študenti slovenských univerzít, ale boli medzi nimi aj študenti českých univerzít alebo slovenských gymnázií. Niekoľkí dobrovoľníci boli zo zahraničia, napríklad z Čiech, Srbska, Ukrajiny či Portugalska a boli slovenskej národnosti.

Na prvú "slovenskú" časť 27. ročníka zavítalo 398 športovcov z 31 krajín. Slovensko na univerziáde reprezentuje celkovo 96-členný tím športovcov a členov realizačných zložiek. Návštevníkov v Štrbskom Plese a Osrblí sprevádzal kamzík s menom Uggi, ktorý bol odetý v slovenských národných farbách, biely kostým zdobili dva rohy - červený a modrý. Tvárou a ambasádorkou univerziády bola Danka Barteková. Úspešná športová strelkyňa je viacnásobnou medailistkou z MS, ME, na OH 2012 v Londýne získala bronz, od roku 2013 je členkou Medzinárodného olympijského výboru v komisii športovcov.
 

Vyberte región